•  
      Fot. Archiwum My Sweet Room
09.04.2019

Lampka na nocne strachy. Co kryje pokój przedszkolaka?

Urządzenie pokoju przedszkolaka to wyzwanie dla rodzica. Liczy się wygoda i bezpieczeństwo, ale też wystrój musi przypaść do gustu maluchowi. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

– Kupując meble do pokoju dziecka, warto zadać sobie pytanie, jak długo będą służyć? Jeśli mają towarzyszyć dziecku przez dłuższy czas, warto zainwestować w te z trwalszych materiałów, czyli z płyty MDF lub drewna – mówią Ines Murlowska i Karolina Murlowska, prowadzące tarnogórski salon "My Sweet Room". Należy też sprawdzić, czy w razie potrzeby będzie można dokupić większe łóżko albo biurko w tym samym stylu.

– Meble dla dzieci muszą być przede wszystkim bezpieczne. Rodzice powinni zwrócić uwagę, czy krawędzie są zaokrąglone, a szuflady i szafki mają ciche domyki, co pozwoli uniknąć przytrzaśnięcia małych paluszków. Jeżeli dziecko jest alergikiem, sprawdzą się meble na wysokich nóżkach, by dało się dokładnie odkurzyć pokój i utrzymać w nim czystość – zauważa Ines Murlowska. Z tego samego względu praktyczne są dywany, które można prać w pralce.

Pokoje dziecięce często nie są duże i ich urządzenie stanowi nie lada wyzwaniem. – Przede wszystkim nie można ich zagracić meblami, należy pozostawić dziecku miejsce do zabawy. Warto wykorzystać każdy centymetr przestrzeni – wybrać wyższe szafy lub zainwestować w meble pod wymiar – wskazuje Karolina Murlowska. Dobrym rozwiązaniem są meble o podwójnym zastosowaniu, np. ławoskrzynia będąca schowkiem na zabawki i siedziskiem do stolika czy łóżko z szufladą. Niekoniecznie od razu trzeba też kupować docelowe duże łóżko 200x90 cm. Można wybrać zajmujący mniej miejsca rozmiar pośredni – 160x80. Spokojnie wystarczy na kilka lat. Praktyczne są łóżka na antresoli, z barierkami chroniącymi przed upadkiem. Przy czym to opcja dla dzieci, które już przesypiają same noc i nie przychodzą do sypialni rodziców.

Pokój dziecięcy kojarzy się z bałaganem i leżącymi praktycznie wszędzie zabawkami. Nasze rozmówczynie radzą postawić na pojemne kosze i skrzynie, które pomieszczą wiele dziecięcych skarbów. – Ciekawą opcją są te z wiekiem pokrytym tapicerką, dzięki czemu jednocześnie są wygodnymi siedziskami. Skrzynia na zabawki może być również na kółeczkach, dzięki czemu maluchowi łatwo będzie ją przesunąć w różne kąty pokoju, aby uprzątnąć bałagan. Po wyjęciu zabawek staje się dodatkową zabawką jeździkiem dla mniejszych dzieci – podpowiada Ines Murlowska. Na regałach można ustawić pojemne kartonowe pudła lub tekstylne pojemniki, co pozwoli uniknąć chaosu i miszmaszu kolorów.

Przy urządzaniu dziecięcego pokoju bardzo ważny jest dobór oświetlenia. Chodzi i o dobre warunki do zabawy, a potem nauki, ale także o ocieplenie i dodanie uroku wnętrzu. – Trzeba pamiętać o zaplanowaniu odpowiedniej ilości punktów świetlnych, tak aby dobrze oświetlić cały pokój, podczas gdy dziecko bawi się na podłodze. Warto wybierać żarówki o ciepłej lub neutralnej barwie światła. Liczy się też dobre doświetlenie stoliczka. Nie może zabraknąć bardziej przytłumionego światła, przy którym będziemy mogli poczytać wieczorem książeczki – dobrze sprawdzają się lampki stojące lub podłogowe. Wiele z nich posiada funkcję ściemniacza. Większość maluchów boi się ciemności i czuje się pewniej, mając zapaloną lampkę nocną. Są na przykład takie, które dają delikatną poświatę i nie wybudzają ze snu. Niektóre mają wbudowane czujniki reagujące na płacz dziecka, pod którego wpływem zapalają mocniejsze światło, tak aby maluch mógł się upewnić się, że w ciemnościach nie czają się żadne strachy – mówi Karolina Murlowska.

Agnieszka Reczkin


Artykuł ukazał się w GWARKU 15/2019 z 09.04.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.