•  W czasie ubiegłorocznego pochodu gwarkowskiego SMZT zaprezentowało model maszyny parowej. Wokół urządzenia, które trafiło do Tarnowskich Gór w XVIII wieku, narosło sporo legend.
     W czasie ubiegłorocznego pochodu gwarkowskiego SMZT zaprezentowało model maszyny parowej. Wokół urządzenia, które trafiło do Tarnowskich Gór w XVIII wieku, narosło sporo legend. Fot. Jarosław Myśliwski
18.03.2020

Legendy trzymają się mocno

Dzieje wielu miejscowości spisano na podstawie znanych faktów z przeszłości. Niektóre trudno dziś zweryfikować, inne wydają się banalne, więc historię ubarwiają legendy, czasem w kilku wersjach.

Kto w górniczych miastach wierzy w duchy, wie, że strzegący podziemnych skarbów Ziemi był od zawsze i bywał dobry lub zły. Występując pod różnymi postaciami i imionami, pomagał te skarby górnikom wydobywać lub je nagle przed nimi ukrywał. Legenda wspomina o


Artykuł ukazał się w GWARKU 11/2020 z 17.03.2020

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.