• Węgrzy z Bekescsaby zdecydowanie dominowali w tegorocznym memoriale.
    Węgrzy z Bekescsaby zdecydowanie dominowali w tegorocznym memoriale.   Fot. Krzysztof Garczarczyk
10.03.2020

Lekcja węgierskiego, czyli memoriał dla bratanków

W Polsce i na Węgrzech mówiło się niegdyś “Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki”. Można dodać, że do koszykówki również. Węgierska drużyna Bekescsabai KK wygrała XVII Memoriał Krystiana Michalskiego i Szymona Łysika, rozegrany 6 i 7 marca w Tarnowskich Górach.

W zeszłym roku drużyna z Bekescsaby też grała w finale memoriału, ale wtedy zdecydowanie lepsza okazała się radzionkowska Machina AG Rolbud. Tym razem Machina zajęła w turnieju trzecie miejsce, a finałowymi rywalami Węgrów byli gospodarze turnieju – Przyjaciele Szymona. Zanim się to jednak stało rozegrano mecz o trzecie miejsce, w którym Machina zmierzyła się z OKKS Orzech. Faworytem byli radzionkowianie, ale ambitni gracze z Orzecha starali się nawiązać z nimi równorzędną walkę. W IV kwarcie nieoczekiwanie wyszli nawet na prowadzenie 49:48, jednak Machinie udało się przezwyciężyć chwilową niemoc. Ostatecznie faworyci, którzy wygrali dwie poprzednie edycje memoriału, zwyciężyli 65:56.

Wielki finał był raczej jednostronnym widowiskiem. Znakomicie przygotowani fizycznie i świetnie dysponowani rzutowo Węgrzy od samego początku uzyskali zdecydowaną przewagę. Tymczasem Przyjaciele Szymona zaczęli nieporadnie i długo nie potrafili umieścić piłki w koszu. Nasi I kwartę przegrali aż 5:23. W drugiej, przegranej 9:16, było niewiele lepiej. Bardziej wyrównaną walkę oglądaliśmy dopiero w III kwarcie. Gospodarze złapali wreszcie właściwy rytm, a usatysfakcjonowani wysokim prowadzeniem rywale nie grali już tak agresywnie. Ostatecznie ta część meczu zakończyła się wynikiem 16:14 dla Węgrów. Oni też 15:7 wygrali IV kwartę, a cały mecz 70:35, zdobywając okazały puchar. Teraz pewnie wszyscy kibice kosza w Tarnowskich Górach będą już wiedzieć, że koszykówka to po węgiersku kosarlabda.

W tym roku w zawodach w tarnogórskiej hali sportowej AIG uczestniczyło 9 zespołów. Oprócz wymienionych także: A.S. Lubliniec, Boguszów-Gorce, KKS TG, Olimpia Boruszowice oraz Jenoty Koszęcin, które zastąpiły anonsowaną wcześniej Kutną Horę z Republiki Czeskiej. Oprócz nagród drużynowych, były indywidualne dla najlepszych zawodników i zwycięzców konkursów rzutów za trzy punkty i zręcznościowego.

– W tym roku z memoriałem związane są dwa małe jubileusze. Po raz piąty miejscem zawodów jest hala w Tarnowskich Górach, a drużyna z Boguszowa-Gorc stawiła się na nie po raz dziesiąty, przyjeżdżając zresztą na własny koszt – podkreślił Mariusz Długajczyk, przewodniczący komitetu organizacyjnego tarnogórskiego turnieju.

Memoriałowi towarzyszyły występy artystyczne w wykonaniu mażoretek z UKS Azaria Piekary Śląskie i dziewcząt z zespołu MaTG. Było też losowanie nagród wśród publiczności. Na koniec organizatorzy serdecznie dziękowali tym wszystkim, dzięki którym udało się zorganizować zawody.