• W Kaletach można wiele dowiedzieć się o rybach i nie jest to wiedza teoretyczna.
    W Kaletach można wiele dowiedzieć się o rybach i nie jest to wiedza teoretyczna. Fot. Jarosław Myśliwski
23.11.2016

Leszcz za wąsy suma szarpie

Dwumetrowej wielkości modele kilku gatunków ryb słodkowodnych zostaną niedługo ustawione w kaletańskim Ichtioparku. Miasto otrzymało na nie 22,5 tys. zł dotacji z WFOŚiGW w Katowicach.

"Leszcz za wąsy suma szarpie/ A to śmiałość! - rzekły karpie./ Karpie dobre są, lecz w sosie/ - Odezwały się łososie" – czytają dzieci w wierszu Jana Brzechwy. Ale jak wygląda leszcz, a jak sum? Głównie z myślą o najmłodszych postanowiono w Kaletach zakupić sześć makiet ryb. Ma to być zachęta do poznania ich gatunków. Dzięki dużym eksponatom dzieci będą miały okazję z bliska i "namacalnie" zapoznać się z karpiem, szczupakiem, pstrągiem, sumem, leszczem i węgorzem.

– To kolejny projekt w tym miejscu, który wspiera fundusz. Ichtiopark okazał się bardzo atrakcyjnym przedsięwzięciem, dobrym do prowadzenia edukacji ekologicznej – mówi Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Wiosną w Ichtioparku urządzono ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą. Katowicki WFOŚiGW dołożył do jej utworzenia prawie 13 tys. zł. Pomysł na ścieżkę był prosty: nauka przez zabawę na świeżym powietrzu. Ponieważ tablice ustawiono nad stawem, można się z nich dowiedzieć, co kryje się pod taflą wody. Ścieżka to gry - puzzle oraz labirynt natury – wszystkie o rybach słodkowodnych.

Puzzle służą nauce rozpoznawania gatunków. Umieszczono na nich po dziewięć paneli edukacyjnych, prezentujących wybrane gatunki ryb słodkowodnych: płoć - pomarańczowooka płotka, węgorz - wężowaty podróżnik, szczupak - nakrapiany drapieżnik, okoń - pręgowany żarłok, leszcz - srebrzysty przysmak, lin - miłośnik mułu, ciernik - wojowniczy malec, pstrąg potokowy - mieszkaniec strumieni, sum - wąsaty olbrzym.

W labiryncie natury na głównym słupie umieszczono dwie tablice, w tym jedną interaktywną z przesuwanymi elementami, a drugą dydaktyczną. Oglądający zaczyna zabawę od tej pierwszej – dobierając w pary elementy, sprawdza swą wiedzę przyrodniczą. Druga zawiera sporą dawkę wiadomości przedstawionych za pomocą ciekawej grafiki. To także "ściąga" z poprawnymi odpowiedziami do zadań ze strony interaktywnej.

Ichtiopark będzie jednym z miejsc przedstawionych w filmie "Kaletańskie ekoatrakcje". Produkcja ma kosztować 12,5 tys. zł, dofinansowanie WFOŚiGW wynosi 6 tys. zł.

Ichtiopark powstał na dawnym stawie fabrycznym. Otwarto go we wrześniu 2015 r. Nad brzegiem stawu ustawiono wiaty, w tym jedną z miejscem do grillowania ryb. Są pomosty pływające, taras widokowy, a wszystko połączone brukowaną alejką, oświetlone latarniami solarnymi. Na projekt "Ichtiopark, czyli rybie atrakcje w Leśnym Zakątku Śląska" Kalety otrzymały dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. To kwota w wysokości 85 proc. wartości projektu.

W wyznaczone dni można przyjść nad staw, za darmo wypożyczyć wędkę, dostać przynętę i łowić ryby. Odbywają się tutaj także imprezy plenerowe, największą było Święto Lasu.

W przyszłym roku zamierzamy wystąpić z ofertą do szkół w okolicznych gminach. Poza zajęciami na ścieżce przyrodniczo-edukacyjnej uczniowie będą mieli też możliwość wędkowania – mówi Klaudiusz Kandzia, burmistrz Kalet.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 47 z 22.11.2016

komentarze
z gmin
z gmin
z gmin
z gmin
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.