•  Życie w mikroskali. Dla najmłodszych warsztaty mikroskopowe to wyprawa do świata, którego do tej pory jeszcze nie widzieli.
     Życie w mikroskali. Dla najmłodszych warsztaty mikroskopowe to wyprawa do świata, którego do tej pory jeszcze nie widzieli. Fot. Jarosław Myśliwski
25.09.2019

Śląski ogród z kalendarzem ekologicznym i ofertą warsztatową

Od powstania, czyli od 2015 r. Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie i działająca w nim Regionalna Stacja Edukacji Ekologicznej prowadzą zajęcia edukacyjne wspierane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Są to zajęcia otwarte, prowadzone w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego lub warsztaty dla zgłoszonych wcześniej grup.

– Imprezy w ramach kalendarza ekologicznego są jednodniowe, organizowane na konkretny temat – mówi dr Agata Smieja, dyrektor Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej w Radzionkowie.W najbliższą niedzielę, 29 września odbędzie się Dzień Rzeki. Jest organizowany z okazji obchodzonego od 2005 r. Międzynarodowego Dnia Rzeki, a celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na wartości rzek i konieczność ochrony zasobów wodnych oraz promocję rzeczywiście zrównoważonego korzystania z nich. Impreza ma charakter rodzinny, przygotowano wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Na uczestników czekać będą warsztaty laboratoryjne, mikroskopowe, gra terenowa, prelekcja oraz stoiska dotyczące szeroko pojętej potamologii czyli nauki o rzekach. Towarzyszyć im będą dodatkowe atrakcje sportowe oraz artystyczne. Będzie także można zwiedzić ogród botaniczny, skorzystać z oferty gastronomicznej oraz zrobić zakupy na kiermaszu. Wstęp wolny.

W tym roku, w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego, odbył się już w Radzionkowie Dzień Dzikich Roślin, a wcześniej Dzień Ptaków. Na koniec lata zorganizowano też Piknik z Okazji Zakończenia Wakacji.

Poza imprezami ze Śląskiego Kalendarza Ekologicznego ogród botaniczny w Radzionkowie prowadzi warsztaty finansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jesienne właśnie się odbywają, ale listy uczestników już dawno się zapełniły. – Jesteśmy coraz bardziej znani i coraz więcej chętnych zgłasza się na nasze warsztaty. Po ogłoszeniu zapisów listy zapełniają się w ciągu kilkunastu godzin – mówi dyrektor Smieja.

Dzięki dofinansowaniu katowickiego WFOŚiGW udział w warsztatach jest bezpłatny, a oferta bardzo bogata. Jest Ogrodowy mildefullnes, czyli spacer z uważnością (zajęcia terenowe przeznaczone dla osób w każdym wieku, mające na celu pobudzić zmysły uczestników i skupić ich na odczuwaniu obecnej chwili i przyjemności przebywania wśród przyrody), Zielony surwiwal (w programie między innymi nauka korzystania z kompasu, sposoby pozyskiwania wody, odnajdywanie dziko rosnących roślin jadalnych, nauka rozniecania ognia oraz podstawy ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy), Ciężkie życie pająków, Światło i barwa (głównym aspektem zajęć jest uświadomienie różnic pomiędzy powstawaniem kolorów podczas mieszania różnych barw światła, a mieszaniem pigmentów), Ptaki - nasi sąsiedzi, Drzewo - życie po życiu, Cała prawda o smogu oraz Ślady i tropy.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 38/2019 z 24.09.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.