• Obraz Pawła Waganowicza trafił do kaplicy DPS jako dar kolekcjonera z Warszawy.   
    Obraz Pawła Waganowicza trafił do kaplicy DPS jako dar kolekcjonera z Warszawy.   Fot. Krzysztof Garczarczyk
11.04.2019

Madonna z ostami w kaplicy DPS

W kaplicy Domu Pomocy Społecznej “Przyjaźń” przy ul. Włoskiej w Tarnowskich Górach wisi przejmujący obraz Pawła Waganowicza “Madonna w kwiatach polnych”, znany także jako “Madonna z ostami”. To jedna z dwóch prac tego artysty, jakie znajdują się w DPS. Druga nosi nazwę “Osty”. Symbolika obu dzieł nabiera szczególnego znaczenia w czasie pasyjnym, tak bardzo naznaczonym myślami o bólu, cierpieniu i opuszczeniu, ale także o skrywającej się za ostami nadziei.

Eugeniusz Paweł Waganowicz (1932-1993) na co dzień pracował w Instytucie Elektrotechniki w Warszawie. Tworzył w stworzonej przez siebie technice płaskorzeźby w żywicy syntetycznej, wkomponowując w swoje dzieła elementy metalu lub kamienia. Jego oryginalne prace, których osty były bardzo częstym motywem, znajdują…


Artykuł ukazał się w GWARKU 16/2019 z 16.04.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.