• Znak firmowy "Chemetu" dobrze znany jest w kilkudziesięciu krajach. Zdjęcie z obchodów 40-lecia zakładu.
    Znak firmowy "Chemetu" dobrze znany jest w kilkudziesięciu krajach. Zdjęcie z obchodów 40-lecia zakładu. Fot. Archiwum Gwarka
13.05.2018

Marka Chemet ma 50 lat

W 1968 roku Śląskie Zakłady Przemysłowe w Tarnowskich Górach stały się Zakładami Aparatury Chemicznej CHEMET. Zmiana nazwy przedsiębiorstwa wynikała z faktu, że począwszy od początku lat sześćdziesiątych jego produkcja skoncentrowała się wyłącznie na wytwarzaniu aparatury chemicznej.

Jak podaje Jan Marciniak w "Historii Tarnowskich Gór", historia działalności przemysłowej w miejscu późniejszych ZACh CHEMET przy ul. Sienkiewicza 47 sięga 1890 r. Wtedy to kupcy bytomscy Max Fuchs i Adolf Breil zakupili działkę, na której po 1906 r. powstały magazyny drewna i tartak. W 1917 r. nowym właścicielem tartaku została bytomska firma Oberschlesische Holzindustrie. Z kolei w latach 30. prosperowała w tym miejscu firma Silarbor, która – posiadając warsztat mechaniczny, kuźnię i stolarnię – zajmowała się naprawą samochodów i sprzętu wojskowego.

Podczas II wojny światowej, w 1942 r. niemiecka fabryka maszyn Seiffert otworzyła tam wydział produkcji zamiejscowej, wytwarzając rurociągi z rur bez szwu, rury spawane, lekkie konstrukcje stalowe i zbiorniki. Po wojnie fabryka została upaństwowiona, koncentrując najpierw swoją działalność na produkcji rurociągów spawanych oraz giętych, przydatnych do napraw zniszczonych w czasie działań wojennych instalacji ciepłownicznych i wodno-kanalizacyjnych. Fabryka znana była jako PA-FA-RUR, później funkcjonowała pod nazwą Śląskie Zakłady Przemysłowe.

W archiwalnych rocznikach Gwarka na pierwszą wzmiankę o nowej nazwie zakładu natrafiliśmy w początkach listopada 1968 r., przy okazji relacji z październikowej wycieczki zakładowej w Beskidy. W jednym z kolejnych numerów, na pierwszej stronie, ukazała się wzmianka, że załoga CHEMETU już 8 listopada 1968 r. wykonała roczny plan produkcji w asortymencie dennic do zbiorników.

W kwietniu 1969 r. pracownicy zakładu po raz pierwszy obchodzili Dzień Metalowca pod nową nazwą firmy. Akademia odbyła się w sali zbornej Fabryki Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych FASER. Uczestniczyło w niej 300 członków załogi, przedstawiciele władz administracyjnych i Związku Zawodowego Metalowców. Spotkanie prowadził Zygmunt Wesołek, przewodniczący Rady Zakładowej, a referat okolicznościowy wygłosił dyrektor CHEMETU – inż. Tytus Biczowski, informując, że od 1950 r. produkcja wzrosła 15-krotnie przy wzroście załogi tylko o 50 proc., w tym produkcja eksportowa 24-krotnie.

Uroczystość była okazją do uhonorowania zasłużonych pracowników przedsiębiorstwa. Złoty Krzyż Zasługi otrzymał Bolesław Drabik, srebrne – Wilhelm Kraj, Konrad Opara, Józef Wilk, a brązowe – Eugeniusz Pokusa, Tadeusz Wilczek, Sylwia Lipiec i Rudolf Wolny. Złote Odznaki Honorowe Związku Zawodowego Metalowców wręczono: Pelagii Moch, Eryce Lisek, Ludwikowi Kryściakowi, Jerzemu Ręce i Stefanowi Szygule. Tygodnik Gwarek informował także, ze 25 pracowników otrzymało dyplomy i nagrody za przepracowanie w zakładzie 20 lat.

Dziś ZACh CHEMET należą do wiodących firm przemysłowych w Tarnowskich Górach, a ich produkcja obecna jest w wielu krajach świata. W 2015 r. uruchomiono Wydział Produkcji Zamiejscowej przy ul. Zagórskiej 167, gdzie powstały linie do produkcji zbiorników LPG i zbiorników cystern kolejowych.


Artykuł ukazał się w GWARKU 19/2018 z 15.05.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.