• Agnieszka Murek z rodzicami Mariolą i Janem oraz z sołtysem Andrzejem Janusem przy windzie.
    Agnieszka Murek z rodzicami Mariolą i Janem oraz z sołtysem Andrzejem Janusem przy windzie. Fot. Hanna Kampa
12.10.2017

Marzenie o nowym wózku inwalidzkim

Agnieszka Murek niedawno wróciła ze szpitala. Trafiła tam, bo wszczepiona w jej mózg nowa zastawka odprowadzająca płyn mózgowo-rdzeniowy przestała działać. Ból głowy był nie do zniesienia, dziewczyna niemal traciła przytomność.

Agnieszka Murek mieszka z rodzicami w Potępie w gminie Krupski Młyn. Urodziła się 21 lat temu z przepukliną oponowo-rdzeniową. Mówiąc prościej, dziewczyna ma przerwany rdzeń kręgowy, przez co nie czuje nic od pasa w dół. Na domiar złego przepuklinie towarzyszy wodogłowie. Dlatego od zawsze Agnieszka ma zastawkę w mózgu, która odprowadza płyn mózgowo-rdzeniowy do otrzewnej. W lipcu wszczepiono jej zastawkę po raz trzeci. Niestety, urządzenie szybko przestało działać. Chora znów wymagała operacji. Po niej zastawka zaskoczyła. Teraz cała rodzina modli się, by urządzenie nie zawiodło.

Dwa lata temu z inicjatywy sołtysa Potępy Andrzeja Janusa udało się zebrać pieniądze potrzebne Murkom na zamontowanie w domu windy dla Agnieszki. Jej mama Mariola Murek przez lata samodzielnie wnosiła córkę po schodach. Z czasem już nie dawała jednak rady. Dziewczyna zmuszona była czołgać się po schodach. – Wtedy powiedziałam "dość!". Moja córka ma prawo poruszać się po domu jak cywilizowany człowiek – mówi Mariola Murek. Natychmiast zaczęła poszukiwania windy.

Okazało się, że urządzenie kosztować będzie 54 tys. zł. Część kwoty Agnieszka otrzymała od Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, część z jednego procenta podatku. Trzeba było jeszcze zebrać ponad 30 tys. W zbiórkę zaangażował się sołtys Potęp. Znalazł sponsorów, którzy dofinansowali windę. Ojciec chorej Jan Murek wszelkie prace budowlane wykonał samodzielnie.

Niestety, potrzeby Agnieszki na tym się nie kończą. Rodzinie przydałby się samochód do transportu córki. Nie sposób bowiem przełożyć ją z wózka do osobówki, tak, by dren odprowadzający płyn mózgowo-rdzeniowy się nie wysunął. – Niedawno córka przeszła w Tarnowskich Górach kilkutygodniowy kurs pracownika biurowego. Musieliśmy ją z mężem na zmianę odwodzić i przywozić autobusem. Odkąd skończyła 21 lat, nie może korzystać z bezpłatnego transportu dla niepełnosprawnych dzieci. Od teraz będzie chyba zamknięta w domu – ubolewa Mariola Murek.

Agnieszce marzy się też nowy półaktywny wózek inwalidzki. Oprócz tego potrzebuje nowych okularów, które kosztują ok. 1700 zł. Ponadto na bieżąco powinna być rehabilitowana, by ograniczyć obrzęki limfatyczne w nogach. Rehabilitant odwiedza ją dwa razy w tygodniu, gdy tymczasem jej stan wymaga codziennych masaży. – Agnieszka ruchowej rehabilitacji nie ma w ogóle. Na to już nas nie stać – podsumowuje mama dziewczyny.

Każdy kto chciałby pomóc Agnieszce może to zrobić poprzez Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Słoneczko". Można to uczynić, przelewając pieniądze na konto 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010 z dopiskiem Agnieszka Murek 241/M. Można przekazać jej także 1 proc. podatku, podając w rocznym zeznaniu podatkowych numer KRS 186434 i jako cel szczegółowy podać "Agnieszka Murek 241/M".

Hanna Kampa


Artykuł ukazał się w GWARKU 41/2017 z 17.10.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.