30.10.2018

Meter nad ziymiom z nagrodą

Tarnogórzanin Bartłomiej Zylla został doceniony w konkursie filmowo-fotograficznym “Obiektywnie śląskie”. Jego fotokast “Meter nad ziymiom” zdobył I miejsce w swojej kategorii.

Na IX edycję konkursu napłynęła rekordowa ilość prac: 302 prezentacje konkursowe, w tym 246 fotoreportaży, 29 fotokastów i 27 filmów. W sumie wzięło w nim udział 210 uczestników, konkurencja była więc spora. Prace oceniali jurorzy – operator Adam Sikora, rektor Akademii Sztuk Pięknych Antoni Cygan oraz dr hab. sztuki, grafik Jacek Joostberens. Motywem przewodnim był "Śląsk codzienny/niecodzienny".

Fotokast Bartłomieja Zylli zdobył I miejsce w swojej kategorii. To historia niezwykłego bohatera, emerytowanego górnika, pana Piotra, który od 11 lat codziennie sprząta las. "Uzbrojony w dzidy i siekierę przemierza leśne dukty. Kiedy 11 lat temu zaczął metodyczne porządkowanie lasu, wiadra uwieszone na rowerowej ramie napełniał bardzo szybko. Czasami robił 3 kursy dziennie. Do tej spontanicznej akcji dołączyli inni. Wciąż spędza w lesie niemal każdy dzień, bo kiedy tam jest, ma wrażenie, że idzie "meter nad ziymiom" – pisze o nim Bartłomiej Zylla.

– Jestem zwolennikiem fotokastów w których dominują fotografie, tak było w przypadku wcześniejszego "Podobo mi się to", które w IV edycji również zdobyło I miejsce. Tym razem zdecydowałem się na nieco inną formę. Konkursów, na których można pokazać fotokast jest niewiele. Ta forma chyba jeszcze się nie przyjęła. Dodatkowo "Obiektywnie śląskie" to konkurs adresowany do wszystkich, nie tylko dla zawodowców, który kładzie nacisk na lokalne, proste historie. Ograniczenie do 2 minut to wymóg organizatorów, bardzo mi się to podoba, ale było też wyzwaniem, bo miałem zarejestrowane 5 godzin rozmów z panem Piotrem – mówi fotograf.

O Piotrze Kococie opowiedziało mu małżeństwo Anna i Teodor Segietowie, którzy poznali emerytowanego górnika właśnie podczas sprzątania lasu. – Zbiegło się to w czasie z informacją o konkursie "Obiektywnie śląskie" i udziałem w plenerze interdyscyplinarnym "Srebrem pisane". Materiał najpierw spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem internautów, pan Piotr opowiadał, że to wydarzenie jego życia, wiele osób zaczęło mu się kłaniać. W finale konkursu i wręczeniu nagród, który odbył się w katowickim NOSPR nie wziął jednak udziału. Powiedział że woli się przyglądać zza świerka – mówi Bartłomiej Zylla. Jego fotokast został też wyróżniony tytułem "Najbardziej gryfnej pracy". Z kolei nagrodę publiczności otrzymała Nikola Aniśkiewicz i jej "Tarnogórskie pocztówki", na które oddano 1626 głosów.

Alicja Jurasz


Artykuł ukazał się w GWARKU 43/2018 z 30.10.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.