•  
      Fot. Katarzyna Nowicka
16.07.2019

Miasto gwarków w roli głównej

“całe Góry wspomnień” - to kolejny tomik poezji pochodzącego z Tarnowskich Gór poety Damiana Dawida Nowaka. W roli głównej: miasto gwarków.

Czy trudno jest opisać miasto językiem poetyckim? – Poezja nie powstaje racjonalnie – to raczej poryw serca, kierują nią emocje, które łatwiej wyrazić w formie metaforycznej. Trudność nie leży w poetyckim języku, a w odnalezieniu siebie w gąszczu często sprzecznych emocji. Dobrym przykładem jest mój stosunek do Tarnowskich Gór – kocham rodzime miasto, jednak wiem, że moja praca i całe obecne życie są całkiem gdzie indziej – odpowiada poeta.

Uważa, że Tarnowskie Góry są piękne. I nie chodzi tu tylko o lokalny patriotyzm. Jego zdaniem każdy odwiedzający Górny Śląsk powinien zobaczyć tarnogórski rynek, Sztolnię Czarnego Pstrąga, wybrać się na spacer po okolicznych parkach. Miasto to też ludzie, przyjaciele, z którymi przeżył ważne chwile. W Tarnowskich Górach mieszka jego rodzina, ma tu wsparcie i bezpieczną przystań.Telefony komórkowe_kreacje_świąteczne - zobacz na Ceneo.pl


– W Tarnowskich Górach nie brak dobrych poetów. To na przykład Andrzej Kanclerz, który napisał wstęp do mojej książki, Hanna Dikta, która dopiero co wydała nową publikację, Krzysztof Tomanek, Grzegorz Kielar, Justyna Kędzia, Henryka Kocot... Grono wciąż się rozrasta – zaznacza Damian Dawid Nowak.

Miejscem, do którego zawsze wraca jest Galeria Sztuki Inny Śląsk. Właśnie tam zaplanowano spotkanie autorskie z poetą – w piątek, 19 lipca o godz. 19. Tam też jest dostępna za darmo część nakładu tomiku "całe Góry wspomnień", wydanego nakładem Tarnogórskiej Fundacji Kultury i Sztuki, a finansowanego ze środków projektu "Wspierania inicjatyw kulturalnych w Tarnowskich Górach".

(esp)


Artykuł ukazał się w GWARKU 28/2019 z 16.07.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.