•  Zdjęcie poglądowe.
     Zdjęcie poglądowe. Fot. Pixabay
11.09.2019

Można składać wnioski o kolejne 500+

Tym razem chodzi o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Formularz wniosku, ZUS ESUN, jest dostępny we wszystkich placówkach ZUS-u i na stronie internetowej zakładu. – Zainteresowanych tym świadczeniem może być około 850 tys. osób w kraju, a w województwie śląskim ponad 100 tys. – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS-u. Dodaje, że ustawa wchodzi w życie 1 października i wtedy ZUS rozpocznie rozpatrywanie wniosków. Jednak można je składać już teraz. Będzie na przykład czas na uzupełnienie dokumentacji.

500+ przeznaczone jest dla osób, które ukończyły 18 lat, mieszkają w Polsce, są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a łączna wysokość ich dotychczasowych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych nie przekracza kwoty 1 600 zł brutto. Wliczają się w to m.in. emerytury, renty, zasiłki stałe.

Niezdolność do samodzielnej egzystencji musi być potwierdzona orzeczeniem. Osoby, które go nie mają, po złożeniu wniosku zostaną skierowane na badanie przez lekarza orzecznika ZUS. Orzeczenie muszą mieć także seniorzy, którzy ukończyli 75 lat i z racji wieku ZUS z urzędu przyznał im dodatek pielęgnacyjny.

Świadczenie 500+ nie jest przyznawane z urzędu, więc kto chce dostać pieniądze, wniosek musi złożyć. W formularzu należy m.in. podać dane osobowe i określić sposób wypłaty świadczenia. Trzeba także wskazać, czy i jakie świadczenia pieniężne finansowane ze środków publicznych dotychczas przysługują, jaka jest ich wysokość oraz kto je wypłaca. Dotyczy to także świadczeń z instytucji zagranicznych. (esp)


komentarze
z gmin
z gmin
z gmin
z gmin
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.