•  
      fot. Pixabay
19.04.2019

Młot na czarownice i odkurzacz

Procesy o czary i polowania na czarownice trwały w Europie od XIV do połowy XVIII w. Większość podejrzanych stanowiły kobiety. Bzdura o lataniu na miotle wystarczała do oskarżenia, a potem wszystko toczyło się zgodnie z ustalonymi zasadami o sposobach wykrywania, sądzenia i pozbywania się nadmiernie zaprzyjaźnionych z Szatanem.

Dowodem koronnym było przyznanie się do winy, do czego zachęcano. Przyznać się było łatwo. Po odpowiedniej dawce tortur ofiary prawdomówności palono na stosie. Czasem okazywano im miłosierdzie i wpierw ścinano mieczem.

Nie ma wzmianek o procesach czarownic…


Artykuł ukazał się w GWARKU 16/2019 z 16.04.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.