•  Tym razem muzycy prowadzeni przez Aleksandra Königa wzięli na warsztat muzykę filmową
    Tym razem muzycy prowadzeni przez Aleksandra Königa wzięli na warsztat muzykę filmową Fot. Jarosław Myśliwski
07.05.2017

Muzyką rozpalali wyobraźnię (film)

Rozpoczęło się od wizyty w świecie Johna Williamsa. Orkiestra zagrała marsze z “Poszukiwaczy zaginionej arki”, “Bitwy o Midway”, “Gwiezdnych wojen”, a potem marsz skomponowany na Igrzyska Olimpijskie w Seulu. W piątek i sobotę odbyły się wiosenne koncerty Parafialnej Kamiliańskiej Koncertowej Orkiestry Dętej.

Orkiestra cieszy się dobrą opinią, nie tylko wśród parafian, ale wielu innych miłośników muzyki. Dlatego bilety na koncerty rozeszły się bardzo szybko. Tym razem muzycy prowadzeni przez Aleksandra Königa wzięli na warsztat muzykę filmową. – Okazało się to dużym wyzwaniem. Jesteśmy przygotowani, ale jaki będzie ostateczny efekt? Z niepewnością czekamy na koncerty – powiedział dyrygent kilka dni przed pierwszym występem.

W świat muzyki wprowadzał słuchaczy Błażej Hrapkowicz, krytyk filmowy, prezenter i dziennikarz: Kino to taka bardzo ciekawa sztuka, ma swój język, ale jednocześnie jest połączeniem elementów z wielu innych dziedzin sztuki. Kino i muzyka mają ze sobą bardzo wiele wspólnego, chociażby coś takiego jak rytm. Wybitny reżyser radziecki Siergiej Eisenstein powiedział kiedyś, że montaż służy do tego, żeby zderzać ze sobą w filmie różne pomysły, idee i nastroje. Dzisiaj usłyszymy wiele różnych tonów i nastrojów, wiele światów filmowych, ale może również zobaczymy. Zazwyczaj oglądamy filmy na ekranie, a muzyka nam towarzyszy. Tutaj będziemy słuchać muzyki, a film będziemy musieli wyświetlić w swojej wyobraźni. Niektórzy teoretycy kina twierdzą, że tak jest zawsze, że to, co widzimy na ekranie jest pożywką dla naszych wyobrażeń, dla naszych fantazji.

W programie znalazły się m.in. opracowania kompozycji Ennio Morricone, tematy z filmów o Jamesie Bondzie, muzyka z bajek "Król lew" i "Piękna i bestia", wiązanki z filmów Chaplina.

– Zaproszenie na to familijne muzyczne spotkanie przyjęło wielu ludzi, którzy nam sprzyjają. To o. Roman Zając, proboszcz parafii Matki Bożej Uzdrowienie Chorych i ks. Piotr Ciba z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Bobrownikach Śląskich. Jesteśmy orkiestrą parafialną, która utrzymuje się z datków parafii, ale mamy też wielu darczyńców, którym dziękuję za sponsorowanie tej serii koncertów. Bardzo cieszymy się z patronatu honorowego burmistrza Arkadiusza Czecha. Dziękujemy za gościnne progi Tarnogórskiemu Centrum Kultury – powiedział Aleksander König. (mir)

Koncert Parafialnej Kamiliańskiej Koncertowej Orkiestry Dętej

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.