06.11.2019

Muzyka Kilara i koncert Celińskiej na Święto Niepodległości

Origami, muzyka filmowa, podróże ze sztuką. Mistrzostwa w piłce nożnej i koncert Stanisławy Celińskiej. Święto Niepodległości można celebrować inaczej niż tylko organizując uroczyste akademie i składanie kwiatów pod tablicami pamięci.

Tarnogórskie Centrum Kultury organizuje cykl imprez pod hasłem "Śląsk na 101". To odwołanie do 101. rocznicy odzyskania niepodległości. 9 listopada będzie okazja stworzyć polsko-japońską biało-czerwoną flagę z origami. Te dwa kolory są we flagach obu krajów. Kyoko Yamashita pokaże jak zrobić żurawie origami. Później zostaną złożone w kształt flagi Polski. Im więcej przyjdzie osób, tym więcej będzie żurawi i tym większa flaga. Organizatorzy zachęcają, by uczestniczyć w zajęciach całymi rodzinami. Start o godz. 11. Wstęp jest wolny. Natomiast o godz. 18 zaplanowano wykład, który wygłosi dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki "Śląskie drogi, czyli rzecz o tożsamości", a po nim projekcję filmu "Sól ziemi czarnej" Kazimierza Kutza. Bilety kosztują 8 i 10 zł.

O kulturalnym Śląsku będzie mowa w niedzielę, 10 listopada o godz. 17 i we wtorek, 12 listopada o godz. 19. Wtedy zaplanowano śląską edycję "Podróży ze sztuką", firmowaną przez dr. Jacka Kurka. Temat: "U stóp góry Horeb, czyli miejsce z ognia i ciemności", bilety – 11 zł .

W Święto Niepodległości w TCK zabrzmi muzyka filmowa związanego ze Śląskiem Wojciecha Kilara w wykonaniu kwartetu smyczkowego Acoustic Quartet. Start o godz. 18. Kwartet zagra też utwory Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki i Grażyny Bacewicz. Bilety kosztują 20 i 25 zł.

W Radzionkowie, w Miejskim Ośrodek Sportu i Rekreacji, 9 listopada rozegrane zostaną Mistrzostwa Radzionkowa w Piłce Nożnej Halowej. Dzień później, w sobotę, o godz. 18 w CK "Karolinka" wystąpi Stanisława Celińska z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszki. Zaprezentują utwory z płyt "Malinowa" i "Atramentowa". Wstęp – 80 zł.

16 listopada o godz. 17, też w "Karolince", będzie finał konkursu gwary śląskiej "Przidom do nos po niyszporach". Ostatni akcent świętowania odzyskania niepodległości to "Koncert w ciemności" Cracow Royal Singers w ramach Gorczycki Festiwal. Będzie 17 listopada o godz. 17 w kościele pw. św. Wojciecha. Wstęp wolny.

Agnieszka ReczkinArtykuł ukazał się w GWARKU 44/2019 z 05.11.2019

komentarze
z gmin
z gmin
z gmin
z gmin
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.