05.12.2018

Muzyka z Wysp Owczych i klocki Lego

Od 7 do 9 grudnia Tarnogórskie Centrum Kultury zaprasza na Makaty. Tym razem będzie to podróż do Skandynawii.

W piątek o godz. 19 zaplanowano wernisaż i wystawę ceramiki artystycznej Jolanty Hermy-Pasińskiej "Struktury światła". O godz. 20 koncert Elinborg, piosenkarki i autorki tekstów z Wysp Owczych. W 2015 roku wydała pierwszą płytę z czterema piosenkami w ojczystym języku, kilka miesięcy później otrzymała nagrodę Debiut Roku na Wyspach Owczych. Bilety – 12 zł.

W sobotę o godz. 12 i 14.30 warsztaty: klocki lego. Wiek uczestników: od 5 lat w górę. Wstęp wolny – bezpłatne wejściówki w kasie TCK. Liczba miejsc ograniczona. Godz. 16.30 to prezentacja podróżnicza "Szlakiem Szwedzkiego Układu Słonecznego – nasza nietypowa podróż po Szwecji". Aldona i Adam Hartwińscy opowiedzą o tym, jak docierali do miejsc, w których znajduje się 25 modeli Układu Słonecznego i przy okazji poznawali miejscowe tradycje, kulturę i obyczaje, które zmieniały się diametralnie, im bardziej oddalali się od szwedzkiego Słońca – umieszczonego w sztokholmskim budynku Globen. Bilety - 8 zł.

O godz. 17.40 prezentacja podróżnicza Zdzicha Rabendy "Islandia – na granicy światów". – Zajrzymy do jaskiń lodowych, szczelin lodowcowych, obejrzymy zorzę polarną, podejmiemy dwukrotną próbę zdobycia słynnego wulkanu Eyjafjallajökull i przemierzymy Landmanalaugar – zapowiada prelegent. Bilety – 8 zł. Godz. 19 to wykład dr. Jacka Kurka "Przyjaźń w krainie wiecznego lodu...", czyli opowieść o zdobywcach biegunów. Bilety – 8 zł.

W niedzielę o godz. 11 w TCK pojawią się skandynawskie pająki himmeli. Zaplanowano warsztaty, na których wykonywane będą owe himmeli, czyli tradycyjne, geometryczne dekoracje ze słomy lub trzciny, zawieszane nad stołem w czasie Bożego Narodzenia. Bilety – 20 zł. A o godz. 14 warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci z książką "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai". Poprowadzi je Natalia Talarek-Oswald, ilustratorka książek dla dzieci.

Na koniec propozycje filmowe. O godz. 17 projekcja filmu film "Winni". Dyspozytor linii 112 odbiera alarmowy telefon od porwanej kobiety. Połączenie zostaje przerwane i zaczyna się walka z czasem, by odnaleźć dzwoniącą i porywaczy. O godz. 19 – "Dziewczyna w sieci pająka". Lisbeth Salander i Mikael Blomkvist wpadają w sieć szpiegów, cyberprzestępców i skorumpowanych urzędników państwowych.

(esp)


Artykuł ukazał się w GWARKU 48/2018 z 04.12.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.