• Prezes Andrzej Pilot (z prawej), abp Wiktor Skworc i Maciej Gramatyka podczas spotkania w Brennej. Fot. Archiwum
    Prezes Andrzej Pilot (z prawej), abp Wiktor Skworc i Maciej Gramatyka podczas spotkania w Brennej. Fot. Archiwum
26.08.2015

Na rzecz czystego powietrza

O tym, na jakie przedsięwzięcia podmioty kościelne mogą otrzymać dofinansowanie i jakie muszą spełnić warunki, mówili pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podczas spotkania księży dziekanów archidiecezji katowickiej, które odbyło się w Brennej. — Wśród uczestników byli także metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc oraz prezes WFOŚiGW w Katowicach Andrzej Pilot. Poza przedstawieniem oferty funduszu spotkanie było okazją do rozmowy na temat ochrony powietrza na Śląsku oraz “ekologicznej” encykliki papieża Franciszka — informuje Maciej Gramatyka, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Arcybiskup Skworc zapowiedział, że o zagadnieniach związanych z ochroną środowiska mówić będzie podczas sierpniowej pielgrzymki kobiet do sanktuarium w Piekarach Śląskich. Andrzej Pilot podziękował za zaangażowanie arcybiskupa w działania, których celem jest poprawa jakości powietrza w województwie śląskim. Prezes katowickiego funduszu podtrzymał propozycję stworzenia "koalicji na rzecz czystego powietrza na Śląsku".

Jak informowaliśmy w czerwcu tego roku, podczas pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zaapelował: — Nie przyczyniajmy się do zatruwania się nawzajem. Podejmijmy wspólny, ekumeniczny właśnie i ekonomiczny, wysiłek w tym zakresie! W tej sprawie trzeba współpracy wszystkich podmiotów życia społecznego, zwłaszcza rządu i samorządu oraz poszczególnych właścicieli nieruchomości. Myślę, że to zadanie musimy na Śląsku wspólnie podjąć.

— Jestem za stworzeniem koalicji na rzecz czystego powietrza na Śląsku — odpowiedział na apel metropolity Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

W ostatnich latach średnio około 200 mln zł rocznie, czyli połowa wszystkich środków, którymi dysponuje fundusz, jest przeznaczana na poprawę jakości powietrza. — Przedsięwzięcia dotyczące atmosfery są jednymi z najważniejszych zadań katowickiego funduszu. Pieniądze na inwestycje są. Pracujemy nad poprawą świadomości mieszkańców, którzy między innymi przez spalanie paliw złej jakości i śmieci przyczyniają się do powstawania niskiej emisji — mówi prezes Pilot. — Dlatego z dużą satysfakcją przyjmuję wsparcie metropolity katowickiego dla działań podejmowanych m.in. przez katowicki fundusz.


Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.