• Prezes Andrzej Pilot, przedstawiciele tarnogórskiej Szkoły Podstawowej nr 15 i wiceburmistrz Jolanta Tuszyńska podczas uroczystości wręczenie dyplomów dla laureatów konkursu na ekopracownie.
    Prezes Andrzej Pilot, przedstawiciele tarnogórskiej Szkoły Podstawowej nr 15 i wiceburmistrz Jolanta Tuszyńska podczas uroczystości wręczenie dyplomów dla laureatów konkursu na ekopracownie. Fot. Archiwum
12.04.2016

Nagrodzeni za zielone pracownie

W ubiegłym tygodniu wręczono dyplomy zwycięzcom konkursu “Zielona pracownia”. Uroczystość odbyła się w auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Wśród 24 laureatów konkursu – szkół, które otrzymały dotacje, aż 4 są z powiatu tarnogórskiego. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeznaczył na dofinansowania ponad 775 tys. zł.

W sumie konkursy były dwa: na projekty i na wykonanie pracowni. Ogłoszono je w lipcu 2015 r. – To jeden z najlepszych debiutów, jeżeli chodzi o konkursy organizowane przez fundusz. Spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem – mówi Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Konkursy mają wspierać rozwój ekopracowni w szkołach. Biorąc udział w obydwu, można było dostać całą kwotę potrzebną na opracowanie projektu, adaptację pomieszczeń, zakup potrzebnego wyposażenia i urządzenie pracowni. Jak dodaje prezes Pilot, to pierwszy taki program funduszu, w którym dofinansowanie mogło pokryć nawet 100 proc. kosztów.

Na konkurs "Zielona pracownia_projekt" przyjmowano projekty, które wpłyną na podniesienie świadomości ekologicznej uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Mogły dotyczyć ekopracowni: przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych. Dofinansowane uzyskało 21 projektów, ich autorzy wyróżnili się kreatywnością i pomysłowością w sposobie zagospodarowania pracowni. Mając na uwadze wysoki poziom prac, fundusz przeznaczył 130 tys. zł na nagrody. Wśród najlepszych wniosków znalazły się projekty przygotowane przez: Szkołę Podstawową nr 1 im. ks. Teodora Christopha w Miasteczku Śląskim (6,5 tys. zł), Szkołę Podstawową nr 15 w Tarnowskich Górach (7,7 tys. zł), Publiczną Szkołę Podstawową nr 1 im. A. Mickiewicza w Kaletach (2,4 tys. zł).

Drugi konkurs dotyczył utworzenia ekopracowni. Mogły w nim uczestniczyć wszystkie szkoły z województwa śląskiego, nie tylko laureaci pierwszego konkursu. Z 53 złożonych wniosków dofinansowanie uzyskały 24, w tym: SP nr 15 w Tarnowskich Górach – 37,6 tys. zł, SP nr 1 w Miasteczku Śląskim – 29,8 tys. zł, PSP nr 1 w Kaletach – 13,1 tys. zł, SP im. Powstańców Śląskich w Tworogu – 32 tys. zł.

– Trzeba podkreślić zaangażowanie szkoły z Tworoga, która musiała wyłożyć pieniądze na projekt, bo nie uczestniczyła w pierwszym konkursie – mówi prezes Pilot. – Dziękuję pedagogom, którzy przedstawili wiele ciekawych pomysłów, opartych na nowoczesnych metodach nauczania. Dziękuję samorządowcom, którzy znaleźli pieniądze na koszty niekwalifikowane przygotowania pracowni, jak choćby pomalowanie pomieszczeń. Dobrym przykładem mogą być Pilchowice, które złożyły jeden projekt na trzy pracownie w trzech miejscowościach. Na pewno będzie kontynuacja konkursów. Pracujemy nad regulaminem, być może wprowadzimy nagrody rzeczowe w postaci sprzętu do pracowni.

Jarosław Myśliwski

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


Artykuł ukazał się w GWARKU 16 z 19.04.2016

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.