05.07.2019

Najczęściej serwowana pizza?

Decydując się na zamówienie jedzenia z dostawą najczęściej nasz wybór pada na włoską pizzę. Jakie rodzaje pizzy znajdziemy w polskich pizzeriach i dlaczego właśnie takie? Więcej informacji na ten temat w poniższym tekście.

W Polsce upodobaliśmy sobie pizzę na średnim cieście, choć gdy porównać ją z oryginalną włoską można powiedzieć, że nasze ciasto jest nawet grube. We Włoszech, co prawda też się piecze grubszą pizzę. Wszystko zależy od regionu Włoch. Na północy kraju ciasto jest cienkie a nawet bardzo cienkie prawie jak papier, z kolei na południu już grube. Także, na jaką grubość ciasta trafimy w pizzerii zależy od naszych gustów oraz od stylu, jakiego nauczył się pracujący tam pizzaiolo. Jest jeden placek, który znajdziemy niezależnie od regionu Włoch czy też w każdej polskie pizzerii

A jest nim Margherita, którą swoją nazwę nosi od włoskiej królowej – Małgorzaty Sabaudzkiej. Jej składniki przypominają barwy włoskiej flagi, gdyż jest tam biała mozzarella, zielona bazylia i oczywiście czerwone pomidory. Stosuje się do niej tylko wybrane produkty. Jeżeli chodzi o pomidory to musi to być odmiana San Marzano, mozzarella z mleka bawolego i świeża bazylia.

Coś do pizzy

Na pizzy wszystko smakuje lepiej, dlatego też wybór dodatków jest tak bogaty. W Polsce chętnie wybieramy również pozycje Capriciosę, która jest z dodatkiem pieczarek i szynki. We Włoszech wygląda ona inaczej, gdyż na jej wierzch lądują delikatne karczochy. Do pizzy czasem zamawia się również małe pizzerinki, jako przystawka oraz aby zwiększyć apetyt na jej większą wersję. Dodatki na całej pizzy nie muszą być identyczne stąd też popularność pizzy, która na każdej ćwiartce ma inne dodatki.

Takim plackiem może cieszyć się kilka osób i nikt nie będzie poszkodowany, bo dostanie dokładnie to, czego chciał. Jeżeli mieszkasz w Tarnowskich Górach, Piekarach Śląskich, Lublińcu czy też Wrocławiu to możesz swoją pizzę zamówić z dostawą do domu poprzez stronę PizzaPortal.pl lub korzystając z dedykowanej aplikacji na smartfona.

TEKST REKLAMOWY


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.