•  Srebrna Góra. Lej po szybie Adler.
     Srebrna Góra. Lej po szybie Adler. Mieczysław Filak
26.12.2018

Góra Cipiorg i Srebrna Góra

Niejeden z mieszkańców Tarnowskich Gór bawiąc gdzieś w Polsce i mówiąc skąd przyjechał, spotkał się pytaniem: gdzie właściwie są te góry, w Karpatach czy w Sudetach? Czasem zadawano je żartem, ale bywało i bywa, że całkiem poważnie.

W razie potrzeby, można tłumaczyć, że słowem "góry" lub "gory" nazywano niegdyś kopalnie, o czym wiedział nawet nieuczony chłop Rybka ze wsi Tarnowice i to powinno załatwić sprawę.

Wyjaśnienie może nie wystarczyć, gdy pytający czytał pamiętnik…


Artykuł ukazał się w GWARKU 50/2018 z 18.12.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.