• Od zwykłych tablic do interaktywnych gier. Na Zielonej pętli można porównać, jak urządzano ścieżki edukacyjne jeszcze kilka lat temu, a jak robi się to teraz.
    Od zwykłych tablic do interaktywnych gier. Na Zielonej pętli można porównać, jak urządzano ścieżki edukacyjne jeszcze kilka lat temu, a jak robi się to teraz. Fot. Jarosław Myśliwski
01.03.2016

Nauka na świeżym powietrzu

Pomysł jest prosty – uczyć przez zabawę, a ponieważ temat dotyczy ekologii, robić to na łonie natury. W Kaletach zostanie wytyczona kolejna ścieżka edukacyjno-przyrodnicza. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dołoży do jej utworzenia prawie 13 tys. zł. Tym razem ścieżka powstanie w Ichtioparku. Będą to 4 gry: puzzle oraz labirynty natury – wszystkie o rybach słodkowodnych.

W Kaletach powstało do tej pory kilka ścieżek dydaktycznych – najwięcej w Zielonej. Korzystają z nich szkoły organizując zielone lekcje, ale z tablic poświęconych otaczającej przyrodzie korzystają także turyści i spacerujący tu mieszkańcy Kalet. Ponieważ ścieżki cieszą się dużym zainteresowaniem, postanowiono takie gry umieścić również w Ichtioparku. Mają być gotowe na początku wiosny.

Puzzle będą służyły nauce rozpoznawania ryb. Na kolejnej grze umieszczonych zostanie 9 paneli edukacyjnych, prezentujących wybrane gatunki ryb słodkowodnych. Będzie można się dowiedzieć – który gatunek jest roślinożerny, a który drapieżny, kiedy i gdzie odbywa tarło, a także jaka jest wartość odżywcza mięsa. Panele to: płoć - pomarańczowooka płotka, węgorz - wężowaty podróżnik, szczupak - nakrapiany drapieżnik, okoń - pręgowany żarłok, leszcz - srebrzysty przysmak, lin - miłośnik mułu, ciernik - wojowniczy malec, pstrąg potokowy - mieszkaniec strumieni, sum - wąsaty olbrzym.

W labiryncie natury na głównym słupie nośnym umieszczone zostaną dwie tablice, w tym jedna interaktywna z przesuwanymi elementami, a druga dydaktyczna. Oglądający zaczyna zabawę od interaktywnej – dobierając w pary elementy, sprawdza swą wiedzę przyrodniczą. Na drugiej jest spora dawka wiadomości przedstawionych atrakcyjnie, za pomocą ciekawej grafiki. To także "ściąga" z poprawnymi odpowiedziami do zadań ze strony interaktywnej.

Program przewiduje także wydanie ulotki edukacyjnej w nakładzie 2 tys. sztuk.

(mir)

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


Artykuł ukazał się w GWARKU 9 z 01.03.2016

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.