•  Otwarcia zielonej pracowni dokonali wiceburmistrz Jolanta Tuszyńska i prezes Andrzej Pilot.
    Otwarcia zielonej pracowni dokonali wiceburmistrz Jolanta Tuszyńska i prezes Andrzej Pilot. Fot. Archiwum
18.10.2017

Tarnogórska Trzynastka ma zieloną pracownię

W Szkole Podstawowej nr 13 w Tarnowskich Górach 5 października otwarto zieloną pracownię. Może służyć nie tylko do nauki biologii, ale też astronomii czy anatomii. Przecięto wstęgę, a potem uczennice przeprowadziły pokaz analizy wody i gleby, których próbki pobrano w Strzybnicy.

W ramach trzech edycji konkursu w województwie śląskim powstało już ponad 100 zielonych pracowni. – Każda z nich jest inna, ma swój klimat. Wkomponowaliśmy się w najtrudniejszym dla samorządów i szkół momencie, kiedy wchodzi reforma i podstawówki potrzebowały takich pracowni, bo z VII i VIII klasą wchodzą nowe przedmioty takie jak geografia, biologia, chemia czy fizyka. Dlatego przyspieszyłem ogłoszenie trzeciej edycji konkursów, w ten sposób możemy ulżyć samorządom – powiedział Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Fundusz przekazał 30 tys. zł na wyposażenie pracowni. Kupiono za to m.in tablicę interaktywną, projektor, laptop, ogromną fototapetę przedstawiająca Układ Słoneczny, stację meteorologiczną, multimedialny atlas, model do eksperymentu wybuch wulkanu. Ponad 22 tys. zł na remont pomieszczenia przeznaczyło miasto Tarnowskie Góry.

Konkursy na zielone pracownie dotyczą projektu, na który można otrzymać do 7 tys zł. - oraz wykonania - do 30 tys. zł. Zgłaszane projekty mogą dotyczyć ekopracowni na potrzeby nauk: przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych. Jak napisano w regulaminie, celem konkursu jest "nagrodzenie projektów ekopracowni, których przyszła realizacja wpłynie znacząco na podniesienie świadomości ekologicznej uczniów poprzez uatrakcyjnienie warunków nauczania oraz zastosowanie kreatywnych rozwiązań zagospodarowania przestrzeni szkolnej". Konkurs skierowany jest do szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych.

5 października zieloną pracownię otwarto w "Chemiku", 11 października w Szkole Podstawowej nr 2 w Miasteczku Śląskim, a na 23 października zaplanowano otwarcie zielonej pracowni w Szkole Podstawowej nr 3 im. ks. F. Blachnickiego w Tarnowskich Górach.

– Takie pracownie łamią stereotyp, że nauka to nauczyciel, książka, uczeń. Tutaj można uczyć się w atrakcyjny, nowoczesny sposób. W pierwszej edycji bardzo trudno było namówić szkoły do wystartowania w konkursie. Gdyby wtedy placówki z Tarnowskich Gór zgłosiły się, dzisiaj wszystkie miałyby już zielone pracownie – dodał prezes Pilot.

(mir)


Artykuł ukazał się w GWARKU 41/2017 z 17.10.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.