•  Władze Piekar Ślaskich nie chcą słyszeć o odpadach w Dabrówce Wielkiej.
     Władze Piekar Ślaskich nie chcą słyszeć o odpadach w Dabrówce Wielkiej. Fot. Tomasz Smerd
09.10.2019

Umińska kpiąco: trafią do nas transporty z płatkami róż

Mimo głosów, że nie ma powodów do paniki i w Dąbrówce Wielkiej ma powstać jedynie parking do kontroli transportów z odpadami, władze Piekar Śląskich i radni są przeciwni inwestycji. Na dzisiejszej sesji piekarscy radni byli jednomyślni w tej sprawie. Wiceminister Michał Wójcik i poseł Jerzy Polaczek zadeklarowali, że będą rozmawiać z marszałkiem województwa o zmianie lokalizacji.

18 września Zarządu Województwa Śląskiego podjął uchwałę w sprawie aktualizacji planu gospodarki odpadami dla województwa śląskiego na lata 2016-2022. W dokumencie teren przy ul. Rozalki 1 jest ujęty jako "miejsce spełniające warunki magazynowania odpadów dla zatrzymanych transportów odpadów". Miasto zostało poproszone przez Urząd Wojewódzki Województwa Śląskiego o wydanie opinii w trybie pilnym. Konsultacje społeczne trwają do 25 października. O sprawie zrobiło się głośno. Ruszyła zbiórka podpisów przeciwko inwestycji.

Dziś odbyła się sesja nadzwyczajna, gdzie jednym z punktów była sprawa Dąbrówki Wielkiej. Izabela Domogała, członek zarządu województwa, tłumaczyła, że na ul. Rozalki 1 ma powstać parking na którym mają być sprawdzane samochody przewożące odpady. – Chciałam zdementować kłamstwa, że będą tam magazynowane odpady. Taki parking to nowe narzędzie prewencji do walki z mafiami śmieciowymi. Podobny działa od roku przy ul. Roździeńskiego w Katowicach. Przez rok przewinęło się tam 36 samochodów – przekonywała. – Po opisach pani Izabeli wygląda na to, że do Dąbrówki Wielkiej mają trafić transporty z płatkami róż. Ale czy będą na pace, czy nie, śmieci będą śmierdzieć tak samo – odpowiedziała prezydent Sława Umińska-Duraj.

W trwającej ponad 4 godziny dyskusji radni, mieszkańcy i urzędnicy zwracali uwagę na wątpliwości związane z planami zarządu województwa względem ul. Rozalki 1 – nie wiadomo ile transporty z odpadami mają stać na parkingu, kto uprzątnie odpady, jakie warunki dokładnie ma spełniać taki parking.

Ponieważ dyskutowano w szczycie kampanii wyborczej na sali nie zabrakło polityków. Wiceminister Michał Wójcik i poseł Jerzy Polaczek zadeklarowali, że są przeciwni inwestycji w Dąbrówce Wielkiej i będą rozmawiać z marszałkiem nad zmianą lokalizacji. Radny sejmiku Dariusz Iskanin zapowiedział, że zagłosuje przeciwko uchwale. Negatywne stanowisko w tej sprawie podjęli też piekarscy radni. Mimo burzliwej dyskusji byli jednogłośni.

(aj)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.