25.02.2020

Nie ma przebiegu, ale są konsultacje

Trwają konsultacje publiczne dotyczące rządowego projektu programu budowy 100 obwodnic, w tym tej mającej odciążyć ruch na DK 78 w Nakle Śląskim i Świerklańcu. Tyle, że na razie nie ma nawet koncepcji jej przebiegu, nie mówiąc już o projekcie.

Konsultacje ogłosiło Ministerstwo Infrastruktury, potrwają do 20 marca. Uwagi można składać na specjalnym formularzu dostępnym na stronie www.gov.pl.

Problem w tym, że w przypadku obwodnicy Nakła Śląskiego i Świerklańca nie za bardzo jest co konsultować, bo nie ma projektu jej przebiegu. Wójt Marek Cyl mówi, że jest to jednak okazja, by mieszkańcy wskazali, gdzie mogłaby przebiegać, a gdzie na pewno jej nie chcą. Swoje zdanie ma też zamiar wyrazić samorząd.

Marek Cyl wskazuje, że można częściowo wykorzystać drogi wojewódzkie. Chodzi o to, że nowa droga mogłaby biec odcinkiem DW 912, łączącej Ostrożnicę i Żyglin, potem za zalewem, w kierunku DW 908. – Wtedy jednocześnie byłaby też częścią obwodnicy Miasteczka Śląskiego – zauważa wójt. Dodaje, że warto się zastanowić nad tym, czy obwodnica nie mogłaby biec w pobliżu rewitalizowanej linii kolejowej, co ograniczyłoby wycinkę lasu. Z informacji GDDKiA wynika, że nowa obwodnica ma mieć długość ok. 14 km, a jej budowa planowana jest na lata 2026-2028.

Marek Cyl wspomina, że pojawiają się już plotki, jakoby znane były koncepcje przebiegu obwodnicy, że rzekomo ma odciąć Nowe Chechło od zalewu. – Na razie nie wiadomo, jaki będzie miała przebieg, a jako samorząd zrobimy wszystko, żeby był korzystny dla mieszkańców. Ci ze Świerklańca i Nakła Śląskiego zasługują na życie w spokojnym miejscu, bez intensywnego ruchu, głównie samochodów ciężarowych. Z drugiej strony, nie można tego zrobić kosztem mieszkańców Nowego Chechła i Orzecha. Na pewno nie zaakceptujemy przebiegu obwodnicy, który ingerowałby w tereny zabudowane – podkreśla wójt.

Agnieszka Reczkin


Artykuł ukazał się w GWARKU 8/2020 z 25.02.2020

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.