•  
      Fot. Pixabay
24.03.2020

Drożyzna. UOKiK mówi o zarabianiu na ludzkim strachu

Najpierw klienci rzucili się do sklepów i robili zakupy na zapas, więc na półkach były pustki. Brakowało na przykład makaronu, mleka, mięsa drobiowego, papieru toaletowego. Teraz klientów jest już mniej, ale towar drożeje.

Czasem te podwyżki cen są duże i dlatego sprawie przygląda się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Epidemia koronawirusa to trudny czas dla wszystkich. Niestety, niepokój sprzyja nieuczciwym działaniom przedsiębiorców. Wprowadzają w błąd, informując, że ich produkty chronią przed chorobą lub wielokrotnie zawyżają ceny. Docierają do nas sygnały o rażących podwyżkach cen niektórych produktów żywnościowych i artykułów higienicznych. Podjąłem decyzję o powołaniu specjalnego zespołu w urzędzie, który będzie to monitorował. Nie może być mowy o zarabianiu na strachu ludzi – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Dodaje, że dzięki współpracy z Allegro udało się wyeliminować ze sprzedaży ponad 50 tysięcy ofert produktów mających rzekomo pomóc w walce z koronawirusem. UOKiK nie wyklucza również wprowadzenia zapisów w specustawie, które pozwoliłyby karać za wykorzystywanie strachu przed chorobą do zawyżania cen produktów.

Klienci, którzy zaobserwowali niepokojący wzrost cen żywności i produktów higienicznych, proszeni są o zgłaszanie tego mailowo na adres: monitoring@uokik.gov.pl.

(esp)

Zwierzęta nie przenoszą wirusa


Artykuł ukazał się w GWARKU 12/2020 z 24.03.2020

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.