•  Inauguracja akcji w Chorzowie.
     Inauguracja akcji w Chorzowie. Fot. Archiwum policji
05.12.2018

Nie oślepiaj, sprawdź światła. Za darmo

Policja organizuje ogólnopolską akcję “Twoje światła - twoje bezpieczeństwo”. W dwie najbliższe soboty będzie można za darmo sprawdzić i ustawić światła w samochodzie.

Akcja miała już swoją odsłonę 24 listopada i 1 grudnia. Kolejne terminy to 8 i 15 grudnia. W listopadzie do tarnogórskiej Stacji Kontroli Pojazdów PZMotu zgłosiło się kilka osób, ale w następnym tygodniu pracownicy odebrali telefony kolejnych kierowców zainteresowanych akcją. Co ciekawe, podczas kontroli okazało się, że części samochodów były nie tyle źle ustawione światła, ale niewłaściwie założone żarówki.

Samo badanie nie trwa długo, więc nie ma potrzeby wcześniejszego umawiania się na konkretny termin. Ile kierowcy zaoszczędzają na akcji? Kilkanaście złotych. Przy czym chodzi nie tylko o pieniądze, ale też o zwrócenie uwagi, że światła w samochodzie należy regularnie sprawdzać.

Policjanci przypominają, że jesienią i zimą widoczność na drogach jest ograniczona. Dlatego tym bardziej warto mieć dobrze ustawione światła. Chodzi np. o ich wysokość, prawidłowy rozkład granicy światła, cienia oraz natężenie. "Wówczas mamy dużo większe szanse na właściwą reakcję, która może ostatecznie zdecydować, czy dojdzie do potrącenia, czy też będziemy mogli temu zapobiec. To nie tylko kwestia zaniedbania technicznego, które może się skończyć upomnieniem ze strony policjanta czy diagnosty, ale w wielu momentach sprawa życia i śmierci" – zaznaczają organizatorzy akcji.

Światła ustawione za nisko mogą sprawić, że kierowca nie zauważy pieszego czy przeszkody na drodze, za wysoko – oślepiają innych kierowców i przechodniów. W ramach akcji można się też spodziewać, że podczas drogowych kontroli policjanci będą zwracać uwagę na światła w samochodzie.

W Tarnowskich Górach w akcji biorą udział:

– Stacja Kontroli Pojazdów PZMot, ul. Gliwicka 54,

– stacje kontroli pojazdów BOMAR, ul. Doniecka 3G, ul. Zagórska 96B, ul. Nakielska 47,

– Okręgowa Stacja Kontroli Auto – Land Service, ul. Pyskowicka 54,

– SKP Omnibus Bosch Service, ul. Towarowa 8.

Agnieszka Reczkin


Artykuł ukazał się w GWARKU 48/2018 z 04.12.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.