•  Dawid Surmik.
     Dawid Surmik. Fot. Archiwum D. Surmika
07.06.2018

Notozaur w szkole i początki gruźlicy

Tym razem w ramach cyklu Posrebrzane Dzieje historia sprzed bardzo wielu lat, czyli tajemnice żyglińskich prehistorycznych gadów. Czy chorowały na gruźlicę?

Spotkanie „Co kryje żyglińska ziemia? Pogłaskać notozaura” odbędzie się w piątek, 8 czerwca o godz. 18 w pracowni „Wykopaliska wiedzy” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żyglinie. Jak zwykle poprowadzi je Marek Kaleja, a gościem będzie geolog Dawid Surmik. Wstęp wolny. Organizatorzy zapowiadają też, że na każdego uczestnika czekać będzie niespodzianka.

Dawid Surmik kieruje pracami polsko-amerykańskiego zespołu badaczego z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i Muzeum Carnegie w Pittsburghu. Odkryli najstarszy przypadek infekcji oddechowej – najpewniej gruźlicy.

Okaz noszący jej ślady to częściowo zachowany szkielet morskiego gada sprzed 245 milionów lat znajdujący się w Muzeum Geologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Znaleziono go na przełomie XIX i XX wieku w Gogolinie i nazwano Proneusticosaurus silesiacus. Prawdopodobnie jest blisko spokrewniony z drapieżnymi notozaurami, które kiedyś zamieszkiwały żyglińską ziemię.

- Przez prawie 120 lat kilku badaczy prehistorycznych gadów studiowało szkielet, ale nikt nie zauważył dziwnych, guzkowatych narośli, którymi pokryte były co najmniej cztery sąsiadujące ze sobą żebra - zauważa Dawid Surmik.

(esp)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.