•  Skrzyżowanie w Szałszy - korki, awarie i na razie żadnych widoków na budowę ronda.
     Skrzyżowanie w Szałszy - korki, awarie i na razie żadnych widoków na budowę ronda. Fot. Jacek Tarski
08.08.2019

O rondzie w Szałszy tylko rozmawiają

Centrum logistyczne w Szałszy otwarto ponad rok temu, a wciąż nie ma ronda na skrzyżowaniu ul. Ziemięcickiej i ul. Tarnogórskiej, które udrożniłoby ruch. Kiedy rok temu pisaliśmy o sprawie, rozmowy trwały. Identycznej odpowiedzi Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach udzieliło nam po 12 miesiącach.

Centrum w Szałszy ma miesięcznie wysyłać blisko 62 tys. koszy chłodniczych, 20 tys. palet, 16 tys. kontenerów mroźniczych i obsługiwać dostawy do tysiąca sklepów z całej południowej Polski. Obiekt pełni dodatkowo rolę mroźni dla ponad 2 tys. sklepów obsługiwanych przez Centrum Logistyczne w Tychach. Zatrudnia ponad 300 osób. Liczby, które padły przy okazji otwarcia centrum, tłumaczą, dlaczego dotychczasowe skrzyżowanie nie spełnia swojej roli. Zwłaszcza że obie drogi to popularna trasa dojazdowa do pracy dla mieszkańców powiatu. – W tym miejscu powinno powstać nie zwykłe rondo, a turbinowe. W przeciwnym wypadku będzie się tak korkować, jak ronda w Wieszowie przy zjeździe z autostrady, które nie są w stanie sprostać tak dużemu natężeniu ruchu. Dodatkowo, powinna powstać droga łącząca wyjazd z autostrady A1 bezpośrednio z ulicą Ziemięcicką, by nie korkować DK78. Chodzi o tiry zjeżdżające do centrum logistycznego – uważa czytelnik, który skontaktował się z redakcją.

Ale w sprawie ronda wieści są dokładnie takie, jak ponad rok, temu, kiedy o sprawie pisaliśmy – żadne. Do jego powstania konieczna jest współpraca aż 4 podmiotów, co w pewien sposób tłumaczy wielomiesięczny paraliż decyzyjny. Sfinansowanie inwestycji ma wziąć na swoje barki MLP Group, czyli inwestor odpowiedzialny za centrum logistyczne. Rondo znajduje się na terenie gminy Zbrosławice i konieczna jest zmiana zapisów planu zagospodarowania przestrzennego, żeby budowa była możliwa. Wreszcie na samym skrzyżowaniu krzyżuje się droga krajowa nr 78 z powiatową Ziemięcicką.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad twierdzi, że jej rola jako zarządcy drogi krajowej nr 78 ogranicza się do udostępnienia pasa drogowego na potrzeby budowy. – Inwestycja według naszej wiedzy jest aktualna. W maju ubiegłego roku uzgodniliśmy projekt budowlany przebudowy skrzyżowania. Obecnie trwa procedowanie porozumienia dotyczącego zasad realizacji inwestycji, którego stroną ma być GDDKiA oraz Zarząd Powiatu Tarnogórskiego. Z kolei zarząd powiatu zawarł w kwietniu odrębne porozumienie z firmą, która ma finansować inwestycję – spółką MLP Gliwice sp. z o.o. – informuje Marek Prusak z GDDKiA.

– Sprawa jest pilna i monitorujemy ją – mówił nam w lutym ubiegłego roku Michał Kampa ze Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach. Zarząd miał wtedy prowadzić rozmowy z GDDKiA i firmą. W ubiegłym tygodniu spytaliśmy na jakim etapie jest inwestycja. – Trwają rozmowy z GDDKiA oraz MLP Gliwice – poinformował krótko rzecznik.

Gmina Zbrosławice jest w trakcie zmiany zapisów planu zagospodarowania przestrzennego. – Bardzo nam zależy, żeby rondo powstało jak najszybciej. Nie czekając na porozumienia, przystąpiliśmy do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego w Szałszy. Odbyła się już publiczna dyskusja, jeśli wszystko pójdzie sprawnie, może już w październiku uchwalimy nowy plan. A to ułatwi w przyszłości proces budowy – informuje zastępca wójta Zbrosławic, Katarzyna Sosada. – Największy problem pojawia się w tym miejscu, gdy występują mgły. Światła się zawieszają, a na skrzyżowaniu jest wtedy armagedon – dodaje.

Alicja Jurasz


Artykuł ukazał się w GWARKU 32/2019 z 13.08.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.