•  Rozpoczęcie kampanii "MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech" odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego, przy udziale Izabeli Domogały, członka zarządu województwa.
     Rozpoczęcie kampanii "MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech" odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego, przy udziale Izabeli Domogały, członka zarządu województwa.
05.11.2019

Oczyszczacze powietrza dla naszych przedszkoli

121 przedszkoli z 40 gmin województwa śląskiego otrzyma oczyszczacze powietrza. To jeden z efektów akcji “MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech”.

Działaniami edukacyjnymi objętych zostanie ok. 14 tys. dzieci. Lista placówek, do których trafią oczyszczacze powietrza, została przyjęta przez radnych Sejmiku Śląskiego.

Kampania edukacyjno–informacyjna jest finansowana ze środków samorządu województwa śląskiego przy współudziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Koszt całkowity przekracza 1 mln zł, dotacja WFOŚiGW w Katowicach wynosi 332 tys. zł.

Kampania edukacyjno-informacyjna "MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech" rozpoczęła się we wrześniu. Jej celem jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców województwa śląskiego w zakresie wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie, w szczególności dotyczy dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców i opiekunów.

W ramach kampanii zaplanowano przeprowadzenie konkursu dla nauczycieli na przygotowanie najlepszego scenariusza zajęć o tematyce: zanieczyszczenia powietrza, smogu, walki z niską emisją dla dzieci przedszkolnych. Dla placówek przygotowano zestawy edukacyjne. Zarówno scenariusze jak i materiały dydaktyczne ułatwią wprowadzenie dzieci w tematykę kampanii. Każda placówka, która została zakwalifikowana do udziału w kampanii, ma za zadanie przygotowanie własnego przedstawienia dotyczącego zanieczyszczenia powietrza, smogu lub walki z niską emisją.

Założono, że w czasie udziału placówki w kampanii, wszyscy rodzice otrzymają ulotkę edukacyjną na temat wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie człowieka, a w szczególności dzieci, sposobów unikania narażania się na zanieczyszczone powietrze, m.in. stosowania oczyszczaczy powietrza, konieczności wprowadzenia nawyku codziennego sprawdzania stanu jakości powietrza i odpowiedniej reakcji na zagrożenia. Projekt przewiduje również umieszczenie w każdej placówce tablicy informacyjnej o stanie powietrza.

Dodatkowo wszystkie produkty kampanii (bajka animowana, zestawy ćwiczeń dla przedszkolaków, plakat edukacyjno-informacyjny, ulotka edukacyjna) zostaną opublikowane na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, tak aby wszyscy mieszkańcy województwa śląskiego mogli z nich skorzystać. (mir)

Oczyszczacze powietrza trafią m.in. do:
- Zespołu Placówek Oświatowych im. Unii Europejskiej w Boronowie - 3 szt.,
- Zespołu Szkół w Kochanowicach - Przedszkole Samorządowe - 5 szt.,
- Przedszkola nr 9 Akademia Przedszkolaka w Tarnowskich Górach - 5 szt.,
- Przedszkola Pod Zielonym Listkiem w Świerklańcu - 4 szt.,
- Przedszkola nr 11 w Tarnowskich Górach - 4 szt.,
- Gminnego Przedszkola nr 2 w Wieszowie - 4 szt.,
- Przedszkola nr 6 w Tarnowskich Górach - 5 szt.,
- Przedszkola nr 23 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 Tarnowskich Górach - 2 szt.,
- Przedszkola nr 20 w Tarnowskich Górach - 5 szt.,
- Gminnego Przedszkola nr 3 w Kamieńcu - 4 szt.,
- Przedszkola nr 26 w Tarnowskich Górach - 3 szt.,
- Przedszkola nr 1 Wesoła Jedyneczka w Tarnowskich Górach - 3 szt.,
- Przedszkola nr 2 w Radzionkowie - 3 szt.


Artykuł ukazał się w GWARKU 44/2019 z 05.11.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.