•  
      Archiwum ZTM
27.02.2020

Od 1 marca nowe ceny biletów

Od 1 marca zacznie obowiązywać nowa taryfa Zarządu Transportu Metropolitarnego na przejazdy komunikacją miejską. Papierowe bilety zdrożeją o 20 gr. Pojawi się bilet dzienny – za 10 zł – ważny do północy, bilet grupowy dla 5 osób, tanieje bilet na całą sieć. Bilety będą też miały nowy wygląd.

Ceny biletów papierowych pójdą w górę o 20 gr. To pierwsza podwyżka od 2013 roku. Bilet papierowy na jedno miasto lub ważny przez 20 min. będzie kosztował 3,40 zł (ulgowy 1,70 zł), na dwa miasta lub ważny przez 40 min – 4 zł (2 zł), natomiast bilet na całą sieć lub ważny przez 90 minut – 5 zł (2,50 zł).

Bilety wieloprzejazdowe, czyli abonament ważny pół roku

To rozwiązanie dedykowane osobom, które sporadycznie korzystają z komunikacji miejskiej, nie przesiadają się i chciałyby mieć przy sobie pakiet biletów ważny dłużej niż jeden miesiąc. Będą mogły go użyć w dowolnym momencie przez 180 dni. Od marca bilet wieloprzejazdowy będzie uprawniał do przejazdu po całej sieci, zarówno autobusami, tramwajami, jak i trolejbusami. Dostępne będą bilety na 20 przejazdów, których cena podstawowa wyniesie 55 zł (ulgowy 27,50 zł), na 40 przejazdów za 100 zł (50 zł) oraz na 80 przejazdów za 180 zł (90 zł). Bilety te skierowane są dla osób, które w trakcie jednej podróży nie dokonują przesiadek.

Bilet dzienny ważny do północy

Bilet dzienny za 10 zł (ulgowy 5 zł) to kolejna nowość. Będzie ważny do godz. 23:59 danego dnia, w którym go skasowaliśmy lub aktywowaliśmy. Będzie o 4 zł tańszy od biletu dobowego. Ten jest ważny 24 godziny od momentu skasowania i umożliwia podróżowanie liniami nocnymi oraz autobusem na lotnisko.

Tańszy bilet 30-dniowy na całą sieć

Ze sprzedaży znikną bilety miesięczne, które uprawniały do jazdy tylko autobusami lub tylko tramwajami. Zastąpi je jeden bilet za 134 zł (ulgowy 67 zł) na całą sieć, który umożliwia podróżowanie wszystkimi tymi środkami transportu – autobusami (z wyłączeniem linii na lotnisko), tramwajami i trolejbusami.

Metropolia, spełniając oczekiwania uczniów i studentów, wprowadza również nowe bilety okresowe, które będą obowiązywać przez 120 dni, czyli semestr. Bilet normalny będzie kosztował 440 zł, zaś ulgowy – 220 zł.

Tańsze bilety odległościowe

To jedna z największych obniżek. Dotychczas taryfa ta nie cieszyła się dużą popularnością wśród pasażerów właśnie z powodu zbyt wysokich cen biletów, a jest ona najwygodniejsza w użyciu. To taryfa domyślna kasowników ŚKUP, do których wystarczy przyłożyć kartę, aby pobrało z niej opłatę za przejazd. Aby zachęcić pasażerów do korzystania z tej taryfy, ceny biletów odległościowych zostaną znacząco obniżone.

Szczególnie korzystne ceny zostaną zaproponowane na najkrótszych odcinkach. Metropolia chce w ten sposób zachęcić osoby, które do tej pory w ogóle nie korzystały z transportu publicznego do wyboru autobusu, tramwaju lub trolejbusu w swoich codziennych podróżach. Osoby kupujące bilety normalne za przejazd do 1 km zapłacą 1,60 zł, natomiast np. młodzież powyżej 16. roku życia, studenci oraz uprawnienie emeryci i renciści – już tylko 80 gr.

Podróżując w grupie, zapłacisz mniej

Kolejna nowość w taryfie to bilet grupowy dla maksymalnie pięciu osób, które dzięki temu, że będą wspólnie podróżować zapłacą mniej. Bilet normalny będzie kosztował 10 zł, ulgowy – 5 zł. Będzie uprawniał do przejazdu na terenie całej sieci, przez 90 minut z możliwością przesiadek.

Miesięczne na lotnisko tanieją

Wraz z nową taryfą o kilkadziesiąt złotych stanieją bilety 30- i 90-dniowe, które uprawniają do przejazdu liniami na lotnisko. Za bilet 30-dniowy od 1 marca zapłacimy 160 zł, czyli o 20 zł mniej niż aktualnie. Natomiast bilet 90-dniowy stanieje o 40 zł – zapłacimy za niego 400 zł, a nie 440 zł. Bilety ulgowe będą kosztować odpowiednio 80 i 200 zł.

Nowe wzory biletów

Od 1 marca zaczną również obowiązywać nowe wzory jednorazowych biletów papierowych. Papierowe bilety jednorazowe, zakupione przed 1 marca, po zmianie taryfy nie stracą ważności. Bilety te będzie można wykorzystać na dotychczasowych zasadach do 14 marca. Po tym dniu również będą uprawniać do przejazdów, jednakże trzeba będzie każdorazowo do nich dokupić tzw. bilety uzupełniające o nominale 10 groszy – tak, aby sumaryczna wartość biletów wcześniej zakupionego i uzupełniającego, była zgodna z obowiązującą taryfą.

(aj)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.