•  Michel Darby (z lewej), potomek budowniczego pierwszego na świecie mostu żeliwnego, we wtorek odwiedził Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach.
    Michel Darby (z lewej), potomek budowniczego pierwszego na świecie mostu żeliwnego, we wtorek odwiedził Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach. Fot. Archiwum SMZT
13.09.2017

Od UNESCO do UNESCO

- Przybyłem tu, bo powiedziano mi, że kopalnia ta w historii rozwoju Górnego Śląska odegrała bardzo istotną rolę. Miejsce to jest niezwykłe, coś takiego widzę po raz pierwszy - stwierdził Michel Darby, potomek budowniczego pierwszego na świecie mostu żeliwnego, słynnego Iron Bridge w zachodniej Anglii. We wtorek odwiedził Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach.

Iron Bridge został w 1986 r. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wzniesiony w 1779 r. nad rzeką Severn most to pierwsza na świecie tak duża konstrukcja wykonana z żeliwa. Jego budowniczym był Abraham Darby. Michael Darby przyjechał do Polski na zaproszenie Józefa Jurosa, prezesa Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi z Ozimka, które opiekuje się z kolei najstarszym w Europie kontynentalnej, pochodzącym z pierwszej połowy XIX w., żelaznym mostem wiszącym.

– W tym roku most w Ozimku trafił na prezydencką Listę Pomników Historii. SDMP zamierza strać się o wpis tego zabytku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – informuje Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Dlatego tak ważne są dla Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi z Ozimka doświadczenia Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Przedstawicieli obu organizacji można było zobaczyć podczas pochodu gwarkowskiego.

(mir)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.