• Spokojnie, to tylko nie podłączona do prądu atrapa. Jaki jest sens ustawiania w tym miejscu odcinkowego pomiaru prędkości? Podobno taki, że to jedyne miejsce na tej drodze, gdzie w Tarnowskich Górach można to zrobić. Inne nie spełniają wymog&o
    Spokojnie, to tylko nie podłączona do prądu atrapa. Jaki jest sens ustawiania w tym miejscu odcinkowego pomiaru prędkości? Podobno taki, że to jedyne miejsce na tej drodze, gdzie w Tarnowskich Górach można to zrobić. Inne nie spełniają wymog&o Fot. Jacek Tarski
17.07.2016

Odcinkowy pomiar głupoty

9 lipca w jednym z ogólnopolskich programów informacyjnych zauważono, że w Tarnowskich Górach zamontowano superkosztowną makietę systemu pomiaru prędkości. O sprawie pisaliśmy już w styczniu, w Gwarku ukazał się artykuł “Pomiar absurdu niezbędny”. Makieta, bo po dziś dzień nie działa i nie dość, że niczemu, zwłaszcza dobremu, nie służy, powoduje realne niebezpieczeństwo. I to tam, gdzie dotąd o niebezpieczeństwie nikt nigdy w ogóle nie mówił. Tarnowskie Góry znów stały się słynne na cały kraj.

Jacek Tarski

– Nie wolno poruszać się z prędkością utrudniającą ruch innym jego uczestnikom – powiedział inspektor Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji. O co chodzi? O tzw. odcinkowe pomiary prędkości, osobliwie o jeden, w Tarnowskich Górach na obwodnicy, będącej fragmentem drogi krajowej nr 11. Problem w tym, że kierowcy, widząc informację o pomiarze, zdejmują nogę z gazu (niektórzy dość gwałtownie hamują) i zwalniają do 50 km/h, choć na obwodnicy można poruszać się dziewięćdziesiątką.

Pomiar na tarnogórskim odcinku "jedenastki" stał się słynny między innymi dzięki naszym publikacjom. Pisaliśmy, że urządzenia kontrolne postawiono na jedynym odcinku tej drogi w mieście, gdzie pozwalają na to przepisy. Fakt, że jest to odcinek, na którym od niepamiętnych czasów nie doszło nawet do kolizji nie zastanowił Głównej Inspekcji Transportu Drogowego i nie spowodował refleksji, czy jakakolwiek kontrola w tym miejscu jest zasadna. 

Dokończenie artykułu w papierowym wydaniu "Gwarka".


Artykuł ukazał się w GWARKU 29 z 19.07.2016

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.