• Zimą doskonale widać, gdzie Woda Graniczna ma swe źródła, co wyjaśnia, skąd w niej tyle talu i innych pierwiastków chemicznych.
    Zimą doskonale widać, gdzie Woda Graniczna ma swe źródła, co wyjaśnia, skąd w niej tyle talu i innych pierwiastków chemicznych. Fot. Jarosław Myśliwski
27.07.2016

Odtalować Wodę Graniczną

Huta Cynku “Miasteczko Śląskie” otrzymała pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. – Chodzi o modernizację oczyszczalni ścieków, która jest stara i niewydolna. Całkowity koszt budowy instalacji neutralizacji i odtalowania ścieków wyniesie 26,5 mln zł. Pożyczka z funduszu to 20 mln 388 tys. zł – mówi Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Instalacja ma być gotowa do końca czerwca 2018 r.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach od lat prowadzi badania jakości wody w Wodzie Granicznej, która ma swoje źródła w pobliżu Huty Cynku "Miasteczko". Już po ubogiej faunie i florze widać, że rzeka jest w kiepskim stanie. Z wyników badań wody, która pobierana jest w Hanusku, widać, że problemy są z dużą zawartością cynku, ołowiu i jego związków, a zwłaszcza talu i kadmu.

(mir)


Artykuł ukazał się w GWARKU 31 z 02.08.2016

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.