07.10.2018

Ogień z komina

Chłodniejsze dni i noce, czas zapalić w piecu. A przegląd kominiarski był? Niekoniecznie. I już strażacy mają pracę.

29 września zapaliła się sadza w kominie w domu przy ul. Okrężnej w Tarnowskich Górach. 23 września – to samo zgłoszenie, tylko w Zbrosławicach przy ul. Tylnej. Zadymienie z powodu niedrożnych kominów – 13 września w Tarnowskich Górach przy ul. Legionów i Grzybowej. A to dopiero początek sezonu.

Strażacy przypominają o regularnych przeglądach kominiarskich i czyszczeniu kominów, sprawdzeniu przed rozpaleniem w piecu, czy na pewno wszystko jest w porządku. Portal osp.pl informuje, że jeżeli zaniedba się tego obowiązku, to sadze osiadają w kominie i stopniowo go zatykają. Wtedy o pożar nietrudno. Strażacy ostrzegają też przed paleniem mokrym drewnem.

Najczęściej kończy się na tzw. rutynowych działaniach strażaków, którzy gaszą pożar i czyszczą komin. Jednak można nie mieć tyle szczęścia. Komin może pęknąć, dym dostać się do domu. Inne niebezpieczeństwa to np. pożar dachu, zatrucie czadem.

Jak rozpoznać, że zaczyna się pożar sadzy w kominie? Dochodzi z niego "dudnienie", jest cieplejszy w jednym miejscu, wydostają się z niego iskry, a nawet płomienie. Bywa, że o tym ostatnim dowiadujemy się od sąsiadów, którzy widząc co się dzieje, dzwonią z ostrzeżeniem.

Pożaru sadzy nie wolno gasić wodą. Jak informuje osp.pl powstająca wtedy gwałtownie para może spowodować pęknięcie komina. Trzeba wygasić palenisko i zamknąć dopływ powietrza do pieca – od dołu i góry, po czym obserwować, czy na ścianie nie pojawiają się pęknięcia. Należy również otworzyć okna w pomieszczeniach, przez które biegnie komin, żeby ograniczyć ryzyko zatrucia czadem. I oczywiście wezwać strażaków.

Agnieszka Reczkin


Artykuł ukazał się w GWARKU 40/2018 z 09.10.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.