• Niepozorne bazie zaabsorbowały dzieci. Zajęcia prowadziła Katarzyna Kulik-Knapik
    Niepozorne bazie zaabsorbowały dzieci. Zajęcia prowadziła Katarzyna Kulik-Knapik Fot. Jarosław Myśliwski
29.03.2017

Ogród nie byle jakiej edukacji

Zielony surwiwal, Kolorowa chemia czy Na tropie leśnych tajemnic? Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie zaprasza uczniów na warsztaty.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, ponieważ ich organizacja została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Próbkę można było zobaczyć podczas Dnia Wierzby, który odbył się 26 marca. Na szalkach biokularów wylądowały bazie, zwane także kotkami, które ku zdumieniu dzieci okazały się wierzbowymi kwiatami. Zadaniem uczestników zajęć było znalezienie odpowiedzi na pytanie: czy to chłopak, czy dziewczyna? Ile znamion ma słupek? Przyglądano się kwiatom wierzby iwy, ale dla porównania można było zobaczyć malutkie bazie rokity czy nieco innego koloru wierzby purpurowej.

Warsztaty dla uczniów wszystkich typów szkół odbędą się w kwietniu i maju. Trwają 3 godziny lekcyjne. Można się na nie umawiać z Julią Górą, tel. 534-99-45-77.

Proponowane zajęcia to:

- Zielony survival- zachęcający do obcowania z dziką przyrodą, rozwijający postawy proekologiczne i uczący samodzielności. W programie między innymi sposoby pozyskiwania wody, odnajdywanie dziko rosnących roślin jadalnych, nauka rozniecania ognia oraz podstawy ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy. Warsztaty uczą także współpracy z innymi oraz odpowiedzialności. Na życzenie uczestników zajęcia mogą skończyć się wspólnym ogniskiem oraz pieczeniem kiełbasek (prowiant we własnym zakresie).

- Ogrodowe laboratorium - Kolorowa chemia - prowadzone w profesjonalnie wyposażonym laboratorium chemicznym, ukazujące najbardziej kolorową i ciekawą stronę chemii. Uczestnicy sami wykonują część doświadczeń chemicznych, a uzupełnieniem są pokazy, które demonstruje prowadzący z pomocą wybranych osób. Wszystkie doświadczenia oraz pokazy są omawiane i tłumaczone zrozumiałym, dostosowanym do poziomu uczestników językiem.

- Bioróżnorodność śląskiego ogrodu botanicznego - podczas wędrówki w terenie uczestnicy poznają bogactwo siedlisk Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie. Las, łąki, murawa napiaskowa, zbiorniki wodne, tradycyjny sad owocowy, pola uprawne, zarośla typu czyżnia i kamieniołomy to doskonałe przykłady zbiorowisk cennych dla zachowania bioróżnorodności.

- Na tropie leśnych tajemnic - gra terenowa, podczas której uczestnicy, korzystając z mapy, muszą odszukać kolejne punkty i zmierzyć się z różnorodnymi zadaniami.

***

Kilka dni temu Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie otrzymał prawie 72 tys. zł dofinansowania z WFOŚiGW w Katowicach na rozbudowę kolekcji roślin ozdobnych, założenie kolekcji roślin wodno-błotnych w miejscu zalanych dołów pogórniczych itd.

Jarosław Myśliwski

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


Artykuł ukazał się w GWARKU 14/2017 z 04.04.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.