•  Nasadzenia wykonano w formie wysepek, aby umożliwić dzieciom swobodną obserwację przyrodniczą. Każdy gatunek roślin oznaczono tabliczką z nazwą krzewu.
     Nasadzenia wykonano w formie wysepek, aby umożliwić dzieciom swobodną obserwację przyrodniczą. Każdy gatunek roślin oznaczono tabliczką z nazwą krzewu. Fot. Jarosław Myśliwski
13.09.2018

Ogród ze wsparciem funduszu

Kalety otrzymały dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na utworzenie mini ogrodu botanicznego przy Zespole Szkół i Przedszkola w Miotku.

Na obszarze około 520 m kw. posadzonych zostanie 380 sztuk krzewów z prawie 40 gatunków. Nasadzenia wykonane zostaną w formie wysepek, aby umożliwić dzieciom swobodną obserwację przyrodniczą. Każdy gatunek roślin oznaczony zostanie tabliczką z nazwą krzewu. Mini ogród botaniczny będzie doskonałą bazą do prowadzenia zajęć jako element "żywej lekcji przyrody". Dzieciom ma to ułatwić naukę rozpoznawania i pielęgnowania roślin oraz dbanie o środowisko lokalne. Ogród ma powstać do końca września tego roku.

Koszta założenia mini ogrodu to ponad 18 tys. zł, z czego prawie 14,5 tys. zł będzie pochodziło z dofinansowania WFOŚiGW w Katowicach.

W ubiegłym roku mini ogród powstał przy Miejskim Przedszkolu przy ul. Brzechwy w Kaletach. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wsparł przedsięwzięcie kwotą 3 600 zł. Cały koszt to 4 800 zł.

Mini ogród powstał na powierzchni około 200 m kw. Posadzono 140 krzewów, 30 różnych gatunków. Liściaste, iglaste, płożące oraz rosnące pionowo zostały tak dobrane, aby kwitły i owocowały w różnych okresach roku. Zostały posadzone w formie wysepek, aby umożliwić przedszkolakom dojście do nich i swobodną obserwację przyrodniczą.

"Utworzenie mini ogrodu botanicznego przy przedszkolu będzie najlepszym sposobem zachęcania dzieci do obserwacji i eksperymentowania" – uzasadnili wnioskodawcy. Dofinansowanie obejmowało również stworzenie programu edukacji ekologicznej dla dzieci w wieku przedszkolnym "Piękny może być świat wokół nas". (mir)


Artykuł ukazał się w GWARKU 36/2018 z 11.09.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.