• Zniszczenia wyrządzone przez wodę w korycie rzeki Wapienicy.
    Zniszczenia wyrządzone przez wodę w korycie rzeki Wapienicy.
26.08.2015

Okiełznać żywioł

Będąc w Beskidach, warto przespacerować się ścieżką  przyrodniczo-leśną “Wapienica”. Doskonale obrazuje, jakim żywiołem jest woda - niewyróżniający się niczym szczególnym górski potok, może gwałtownie wezbrać i wyrządzić duże szkody. Jak próbować okiełznać  żywioł? Tego można dowiedzieć się, wędrując ścieżką wzdłuż potoku Wapienica. Znajduje się on na terenie Nadleśnictwa Bielsko w Parku Krajobrazowym Beskidu Śląskiego.

Przez Dolinę Wapienicy biegną szlaki turystyczne: niebieski na Błatnią i żółty na Szyndzielnię. Popularne obecnie miejsce przez wiele lat było jednak niedoceniane. Jego walory dostrzegła na przełomie XVIII i XIX wieku Luiza Sułkowska, żona księcia bielskiego Jana Sułkowskiego. Przyjeżdżała tu często na spacery, a od jej imienia wzięła się nazwa Dolina Luizy, popularna jeszcze w ubiegłym stuleciu.

W 1990 r. utworzono na obszarze Doliny Wapienicy zespół przyrodniczo-krajobrazowy, będący pierwszym w Polsce zespołem w formie "parku ekologicznego". Osiem lat później dolina znalazła się w granicach Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego.

Przyrodnicy podkreślają, że cechą charakterystyczną Doliny Wapienicy jest różnorodność zbiorowisk leśnych, których większość zachowała swój naturalny charakter. Można zobaczyć wszystkie typowe dla Beskidu Śląskiego piętra roślinne: pogórza, regla dolnego oraz regla górnego. Wiele drzew ma wymiary pomnikowe. W dolinie występuje 21 gatunków roślin objętych całkowitą lub częściową ochroną, m.in. dziewięćsił bezłodygowy, śnieżyczka przebiśnieg, lilia złotogłów, omieg górski, widłak, sromotnik bezwstydny czy centuria pospolita.

Leśnicy zaobserwowali w dolinie sarny, jelenie, dziki, lisy, kuny, gronostaje, nietoperze, liczne gatunki owadów, płazów i gadów. Ornitolodzy odnotowali występowanie na tym terenie ponad 60 gatunków ptaków, także górskich, jak: siwerniak, dzięcioł trójpalczasty oraz głuszec.

Trasa ścieżki przyrodniczo-leśnej rozpoczyna się obok kempingu "Monika" i parkingu z końcowym przystankiem autobusu MZK nr 16 położonych w Bielsku-Białej przy ul. Tartacznej. Ścieżka liczy około 3,5 km, a czas przejścia zajmuje 3-4 godziny.

Zatrzymując się przy przystankach "Zapora wodna Wapienica" i "Mała retencja," można dowiedzieć się, jak wielkie znaczenie dla ochrony środowiska ma zrównoważona gospodarka wodna i obiekty hydrotechniczne. Jakie? Nie odbierając przyjemności przekonania się o tym na własne oczy, zachęcamy do odwiedzenia Doliny Wapienicy.

Materiał do artykułu został zebrany podczas wyjazdu studyjnego zorganizowanego przez Lasy Państwowe orz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.


Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.