22.12.2018

Okularnik za kółkiem

Na rynku pojawiły się specjalne szkła przeznaczone dla kierowców. Na czym polega ich wyjątkowość?

Na rynku pojawiły się specjalne okulary przeznaczone do jazdy samochodem. Przy produkcji soczewek wykorzystano nowatorskie technologie. – Przy czym są uniwersalne i można je stosować również poza samochodem, w czasie wykonywania codziennych czynności – mówi optometrysta Armin Lach, właściciel zakładu Optyk Lach w Tarnowskich Górach.

Soczewki EyeDrive® ułatwiają jazdę zwłaszcza nocą – zdecydowanie redukują oślepiające odblaski i polepszają kontrast. Producenci zapewniają, że w porównaniu ze szkłami z tradycyjnym antyrefleksem ograniczają oślepiające odblaski reflektorów, lamp czy sygnalizacji do 57 proc., a w przypadku zwykłych szkieł – aż do 90 proc. Dzięki temu znacznie polepsza się widoczność, zwłaszcza szczegółów i jeździ się bezpieczniej i bardziej komfortowo.

Soczewki powstały w oparciu o nowatorską technologię reflect control, uwzględniającą proces adaptacji oka do warunków na drodze. A oczy lekko wtedy nie mają. Trzeba patrzeć daleko na drogę, a po chwili blisko na tablicę rozdzielczą czy lusterka. To trudne zadanie dla oka, zwłaszcza nocą. Technologia pozwala zminimalizować drażniący efekt oślepienia, spowodowany zbyt dużą ilością rozproszonego światła. I polepsza wspomniany kontrast. Specjalne szkła dla kierowców zapewniają też szeroką strefę widzenia.

Kierowcy mogą się też zdecydować na szkła fotochromowe, dostosowujące się do warunków atmosferycznych. Przyciemniają się, gdy jedziemy w słońcu, a rozjaśniają na słabo oświetlonych fragmentach dróg. Tego efektu nie dają zwykłe ciemne okulary.

Wybór okularów dla kierowców zawsze jednak warto skonsultować z optykiem. – Weźmie pod uwagę rodzaj wady wzroku i najlepiej doradzi, jakie rozwiązanie wybrać – zauważa Armin Lach. Trzeba też wziąć pod uwagę, że okulary z dodatkowymi "funkcjami" są droższe niż te zwykłe. Tyle, że jednocześnie zapewniają lepszą widoczność i zwiększają bezpieczeństwo za kierownicą.

Agnieszka Reczkin


Artykuł ukazał się w GWARKU 48/2018 z 04.12.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.