•  
  •   Fot. Jarosław Myśliwski
  06.01.2019

  Orszakiem przez Tarnowskie Góry

  Było zimno, ale to nic nowego. Gdy w święto Objawienia Pańskiego ulicami Tarnowskich Gór przechodzi Orszak Trzech Króli, zwykle jest zimno. To, hulanka w karczmie czy bal u Heroda próbują odwlec idących za gwiazdą do szopki, która jest ustawiona na stopniach ratusza. Tam następuje pokłon.

  Orszak organizowany od kilku lat przez Salezjański Ośrodek Szkolno-Wychowawczy i Urząd Miejski w Tarnowskich Górach, ma zwykle podobny scenariusz, ale zawsze gromadzi wielu uczestników. Tarnogórski orszak różni się od innych tym, że bierze w nim udział czwarty król, Jan III Sobieski. W tym roku do barwnego korowodu dołączył osioł, z którego pomocą Święta Rodzina miała się dostać do tarnogórskiej stajenki. Zwierzę było najwyraźniej speszone rozmachem imprezy.

  Tarnowskie Góry były jedną z 751 miejscowości, ulicami których przeszedł Orszak Trzech Króli. W tym roku korowody odbyły się poza Polską jeszcze w 13 innych krajach, m.in. Kazachstanie, Rumunii, USA, Rwandzie, na Ukrainie i Węgrzech. (mir)


  komentarze
  „Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

  Wydawca:
  Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

  Adres redakcji:
  42-600 Tarnowskie Góry
  ul. Bytomska 3
  Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
  fax 32-285-37-03
  Poinformuj Gwarka

  Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

   

  Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.