•  Pracownie powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
    Pracownie powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Fot. Archiwum WFOŚiGW
04.10.2017

Otwierają kolejne zielone pracownie

W ubiegłym tygodniu w Zespole Szkół w Krupskim Młynie otwarto zieloną pracownię. – Bardzo fajna pracownia, stricte o charakterze przyrodniczym. W części poświęconej różnym gatunkom drzew, człowiek czuje się jak w lesie – mówi Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Pracownie powstała dzięki wsparciu funduszu. Szkoła najpierw dostała nagrodę w wysokości 7500 zł w konkursie na projekty pracowni. Według wniosku zatytułowanego "Ziemia – wspólnota wszystkich istot" zaplanowano modernizację ekopracowni i doposażenie jej w sprzęt laboratoryjny, badawczy, pomoce dydaktyczne, atlasy i sprzęt multimedialny. Marzeniem nauczycieli było utworzenie w sali kącika hodowlanego oraz założenie ogródka uczniowskiego na pobliskim dziedzińcu. Z pozyskanych środków szkoła zaplanowała także zmodernizowanie zaplecza, przekształcając je w pokój doświadczalny z ciemnią.

W konkursie na realizację zielonych pracowni na projekt szkoły z Krupskiego Młyna fundusz przeznaczył 30 tys.zł.

W szkołach powiatu tarnogórskiego powstały już kolejne zielone pracownie. W tym tygodniu zostaną oddane w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 13 w Tarnowskich Górach oraz Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach, natomiast w drugiej połowie października w Szkole Podstawowej nr 3 w Tarnowskich Górach oraz trzech szkołach gminy Zbrosławice.

Konkursy na zielone pracownie są pomysłem Andrzeja Pilota. Po raz pierwszy odbyły się w 2015 roku i wśród laureatów znalazły się aż cztery szkoły z powiatu tarnogórskiego.

Projekty zgłaszane do konkursu mogą dotyczyć ekopracowni na potrzeby nauk: przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych. Jak napisano w regulaminie, celem konkursu jest "nagrodzenie projektów ekopracowni, których przyszła realizacja wpłynie znacząco na podniesienie świadomości ekologicznej uczniów poprzez uatrakcyjnienie warunków nauczania oraz zastosowanie kreatywnych rozwiązań zagospodarowania przestrzeni szkolnej".

(mir)


Artykuł ukazał się w GWARKU 39/2017 z 03.10.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.