• Fot. Jarosław Myśliwski
12.09.2017

Oświadczyny podczas pochodu (FILM)

Ważnym chwilom w życiu człowieka powinny towarzyszyć niepowtarzalne okoliczności. Do takich momentów z pewnością należą oświadczyny, do których Mateusz Rybicki wybrał okoliczności, jakie zdarzają się tylko raz w roku. Postanowił oświadczyć się Weronice Zielińskiej podczas gwarkowskiego pochodu. A tak poza tym, jak bawiliśmy się na Gwarkach?

Tegoroczne Gwarki były wyjątkowe z trzech powodów. Po raz pierwszy imprezę zorganizowano dokładnie 60 lat temu. Gwarki AD 2017 były pierwszymi od czasu, gdy Tarnowskie Góry zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. No i prawdopodobnie jeszcze nikt nigdy nie oświadczał się podczas gwarkowskiego pochodu.

Bez pochodu nie ma Gwarków. Nie zabrakło go podczas żadnej edycji imprezy. Pochód przypomina tarnogórzanom, że mogą być dumni ze swojego miasta. Po części historycznej w korowodzie idą uczniowie szkół, przedstawiciele organizacji pozarządowych i hobbyści. Nie inaczej było w tym roku. Kiedy w pobliże trybuny honorowej zbliżyła się tarnogórska drużyna airsoftowa A-TEAM, militaryści wyprowadzili spośród publiczności Weronikę Zielińską. Na środku ulicy czekał Mateusz Rybicki. Umundurowany, sięgnął do kieszeni, wyciągnął zaręczynowy pierścionek i uklęknął przed wybranką serca. Oświadczyny zostały przejęte, a widzowie oglądający pochód odśpiewali "Sto lat".

Dlaczego Mateusz postanowił oświadczyć się podczas pochodu? Jak mówi, kierował nim lokalny patriotyzm, Gwarki są dla niego najważniejszym świętem obchodzonym w Tarnowskich Górach. Narzeczona chciała zaręczyn z pompą, no i z pewnością ich nie zapomni. Zresztą chyba nie tylko ona, bo obejrzało je wiele osób. Weronika do samego końca nie spodziewała się, że akurat ten pochód skończy się dla niej tak szczególnie. Gratulujemy i życzymy szczęścia.

Gwarki stały się także okazją do podziękowań w związku z wpisem Tarnowskich Gór na listę UNESCO. Marek Kandzia, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które napisało wniosek, dziękował m.in. Katarzynie Piotrowskiej z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, ekspertom Xsenii Modrzejewskiej-Mrozowskiej i Barry`emu Gamble`owi, władzom Tarnowskich Gór. – Burmistrzowi Czechowi należą się podziękowania za to, że uwierzył mi, że Tarnowskie Góry mogą znaleźć się wśród takich miejsc jak egipskie piramidy lub Tadż Mahal – mówi Zbigniew Pawlak, wiceprezes SMZT. Urząd miejski włączył się w promocję tarnogórskiego wniosku. Wśród parlamentarzystów, którzy pomogli SMZT, prezes Kandzia wymienił tylko senator Marię Pańczyk-Pozdziej i posła Tomasza Głogowskiego.

Jarosław Myśliwski, Katarzyna Kubanek

Gwarki 2017 - Oświadczyny podczas pochodu

Artykuł ukazał się w GWARKU 36/2017 z 12.09.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.