19.07.2019

Park w Nakle Śląskim odzyska historyczny wygląd

Zakład Pielęgnacji i Leczenia Drzew Parkowych i Pomnikowych z Ustronia podejmie się prac nad rewitalizacją parku przy Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. Kilka dni temu starostwo powiatowe, które jest właścicielem dawnej siedziby Donnersmarcków, podpisało umowę na wykonanie prac. Prace potrwają do połowy listopada.

Firma przeprowadzi zabiegi pielęgnacyjne drzew i krzewów, usunie samosiejki, a także suche gałęzie, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa osób korzystających z parku.

- Sądzę że jestem wyrazicielem poglądów wielu mieszkańców i odwiedzających centrum, którzy mówili o tym, że chcieliby ujrzeć park w jego historycznym kształcie – mówi Stanisław Zając, dyrektor Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim.

Decyzja o odnowie parku została podjęta na podstawie ekspertyzy dendrologicznej zleconej przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Na odtworzenie parku, powiat tarnogórski otrzymał 224 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Całkowity koszty prac to 280 tys. zł.

Głównym założeniem rewaloryzacji parku jest nawiązanie do historycznego wyglądu co m.in. pozwoli wyeksponować najstarsze drzewa. Planowane są nowe nasadzenia, w parku ponownie będzie można spotkać takie gatunki drzew jak: tulipanowiec amerykański, grujecznik japoński, jabłoń jagodowa, sosna wejmutka, choina kanadyjska, cis pospolity, irga pomarszczona, jaśminowiec wonny, kalina hordowina oraz różanecznik.

(eka)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.