•  Spotykamy się we wspaniałym, zabytkowym parku, który w powiecie tarnogórskim jest naszą perełką - powiedział Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW w Katowicach.
    Spotykamy się we wspaniałym, zabytkowym parku, który w powiecie tarnogórskim jest naszą perełką - powiedział Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW w Katowicach. Fot. Jarosław Myśliwski
25.10.2015

Parki pod szczególnym nadzorem

W 2015 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dofinansował prace pielęgnacyjne, prowadzone w 19 zabytkowych parkach, na kwotę prawie 1 mln 100 tys. zł. — W ciągu 20 lat fundusz przeznaczył około 100 mln zł na zachowanie cennego, zabytkowego drzewostanu, który jest unikalny w skali województwa śląskiego — powiedział Andrzej Pilot, prezes katowickiego WFOŚiGW podczas konferencji, która odbyła się w parku Repeckim. Zorganizowano ją 9 października, w przeddzień obchodów Dnia Drzewa.

Jarosław Myśliwski 

Podczas konferencji w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji w Reptach Śląskich jako przykład zabytkowych parków, w których WFOŚiGW dofinansował pielęgnację drzewostanu, podawano: park w Koszęcinie przy siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", dwóch parków w Częstochowie, trzech parków bytomskich i parku Repeckiego.

— Od 1995 roku z WFOŚiGW w Katowicach zawarliśmy 22 umowy dotyczące ochrony drzewostanu i edukacji ekologicznej. Wykonano m.in.: 1621 zabiegów na drzewach, założono wieloletnią łąkę kwietną, powstała ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, wydaliśmy foldery w nakładzie 3 tys. egzemplarzy. Bez wsparcia funduszu większość tych projektów nie zostałaby zrealizowana — powiedział Piotr Węgrzyn z GCR.

— Poza wsparciem finansowym, dzięki któremu tak wiele udało się zrobić, chciałam podziękować także za pomoc merytoryczną ekspertów funduszu — zakończyła swoje wystąpienie Ewa Nazarewicz, dyrektor Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu.

Park Repecki to najciekawszy i najbardziej obfitujący w rzadkie gatunki kompleks leśno-parkowy w Tarnowskich Górach. Został wpisany do rejestru zabytków w latach 60., jako "Park w Reptach i dolina rzeki Dramy".

Park jest dobrze znany pacjentom Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji im. Jerzego Ziętka, którzy spacerują po rozległych alejkach. Można tutaj spotkać też turystów odwiedzających Sztolnię Czarnego Pstrąga. Otwartą w 1957 roku podziemną trasę turystyczną poprowadzono fragmentem sztolni Fryderyk. Na terenie parku znajdują się dwie rotundy szybów Ewa i Sylwester, prowadzących do podziemi, tam pokonuje się łodziami 600-metrowy odcinek. Park Repecki jest ulubionym miejscem rekreacji wielu tarnogórzan. Można spotkać tu spacerowiczów, rowerzystów, biegaczy, osoby wędrujące z kijkami, a zimą na nartach biegowych.

Biolodzy znaleźli w parku 9 gatunków podlegających całkowitej ochronie. To: sosna limba i różanecznik żółty, cis pospolity, wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity, storczyk buławik mieczolistny, listera jajowata, ciemiężyca zielona i skrzyp olbrzymi. Tadeusz B. Hadaś w "Historii Tarnowskich Gór", w rozdziale "Przyroda dawniej i dziś", wymienia 6 występujących tutaj gatunków, które są objęte ochroną częściową: kalina koralowa, kruszyna pospolita, porzeczka czarna, kopytnik pospolity, marzanka wonna, paprotka zwyczajna.

Tabliczki pozwalają nam odnaleźć wiele gatunków drzew obcego pochodzenia. Rosną tutaj klony: pensylwański, japoński i srebrzysty, tulipanowiec amerykański, dąb błotny, sosna wejmutka, daglezja zielona, cyprysik groszkowy i choina kanadyjska.

Park Repecki ma ciekawą historię. Jak podaje Tadeusz B. Hadaś, we wspomnianej już "Historii Tarnowskich Gór", w 1820 roku las repecki stał się własnością tarnogórsko-świerklanieckiej linii rodu Henckel von Donnersmarck. Cztery lata później wybudowano zamek myśliwski. Las przekształcono w zwierzyniec, otaczając go murem z kamienia wapiennego. Aby ułatwić polowanie, wycięto część drzew.

Pod koniec XIX wieku zwierzyniec przekształcono w angielski park rezydencjonalny, spłaszczono i zaokrąglono wzgórza, wypełniono nierówności w dolinach. "Posadzono około 10 000 drzew (głównie buki i dęby) o wysokości 10 m, metodą "zamarzniętej bryły". Całość zieleni zaprojektowano w ten sposób, aby w miarę oddalania się od wzniesionego w latach 1893-1898 nowego neorenesansowego pałacu – znajdującego się w centrum parku – narastało wrażenie płynnego przejścia z naznaczonego ludzką myślą parku ku kwiecistym łąkom i rozległym kompleksom "naturalnego lasu". Nieużytkowany zamek myśliwski przekształcił się w ruinę, którą rozebrano w 1971 roku, zakładając na tym miejscu duży parking. Pałac, spalony przez Armię Czerwoną i rozszabrowany w 1945 roku, wysadzono w powietrze w latach sześćdziesiątych, decyzją władz partyjnych. Na jego miejscu powstał kompleks budynków Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji" — napisał Tadeusz B. Hadaś.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


Artykuł ukazał się w GWARKU 42 z 20.10.2015

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.