•  Fotokolaż wykonany z połączenia obwieszczenia o egzekucji i zdjęcia Wilibalda Pietrka.
     Fotokolaż wykonany z połączenia obwieszczenia o egzekucji i zdjęcia Wilibalda Pietrka. Fot. archiwum rodziny W. Pietrka
17.10.2019

Patrioci pod nożem gilotyny

Polska Organizacja Partyzancka była najpewniej pierwszą organizacją podziemną, jaka pojawiła się w czasie okupacji hitlerowskiej w powiecie tarnogórskim. Została utworzona 5 listopada 1939 roku, ale wskutek dekonspiracji nie przetrwała długo. Jej czołowi działacze, Władysław Kurek i Wilibald Pietrek, zginęli pod nożem gilotyny w więzieniu śledczym w Katowicach.

– Jestem synem Tadeusza, młodszego brata Wilibalda. We wrześniu tego roku zmarła Stefania, ostatnia z ich licznego rodzeństwa, która przeżyła ponad 90 lat. Z tamtego pokolenia żyje jeszcze bratowa Wilibalda Pietrka, moja mama – Helena Pietrek, dużo od…


Artykuł ukazał się w GWARKU 42/2019 z 22.10.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.