• Stowarzyszenie organizuje m.in. bezpłatne warsztaty "Nasz skarb rodzinny".
    Stowarzyszenie organizuje m.in. bezpłatne warsztaty "Nasz skarb rodzinny". Fot. Archiwum stowarzyszenia
11.10.2017

Perkusja z pokrywek i pacynki ze skarpety

Chcą, by było więcej rodzin, które potrafią być dla siebie, spędzać czas razem i czerpać z tego radość. Takie cele stawia sobie piekarskie stowarzyszenie Familiaris Consortio.

Ostatnio organizuje bezpłatne warsztaty dla rodzin z małymi dziećmi, do 3 roku życia. – Zauważyliśmy, że w Piekarach Śląskich, a może i w okolicy, do tej pory nie było dla nich propozycji sensownego spędzenia wolnego czasu – mówi Izabela Ślązok, wiceprezes stowarzyszenia. Pomysł okazał się trafiony, lista uczestników jest już zamknięta. Stowarzyszenie stara się pozyskać środki na kolejne warsztaty.

Organizuje też inne bezpłatne warsztaty, takie jak "Nasz skarb rodzinny", "Nasza rodzinna apteczka". Są jeszcze odpłatne propozycje, np. wyjazdy integracyjne, pomoc psychologa, pedagoga, trenera lub doradcy zawodowego. Sami członkowie stowarzyszenia działają głównie na zasadach wolontariatu, doradzają, są gotowi porozmawiać o różnych problemach. Jest ich 17. – Każdy z nasz ma własną rodzinę, często jesteśmy rodzicami na pełny etat. Robimy coś dla rodzin, bo wiemy, że jest ona wartością. Właśnie to nas połączyło. Staramy się pomóc "zdrowym" rodzinom, jeszcze nie zagrożonym kryzysem – zaznacza Izabela Ślązok.

Skoro członkowie stowarzyszenia służą radą, to pytamy jak kreatywnie spędzać czas z dzieckiem od 1 do 3 lat? – Ważne jest nasze zaangażowanie, jeśli rodzic czy opiekun mówi porysuj sobie, a ja zrobię coś innego, to nie jest spędzanie czasu z dzieckiem. Maluch jest w stanie przyjąć, że rodzic musi ugotować obiad i wstawić pranie. Tłumaczymy mu to. Ale obiecajmy, że potem się razem pobawimy i słowa dotrzymujmy – mówi wiceprezes stowarzyszenia.

Dodaje, że przy zabawie z dziećmi ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. – Osobiście nie lubię zabawek napędzanych bateriami. Wolę te napędzane właśnie wyobraźnią. Jednak kto z nas ma aż taką, żeby maluchowi zapewnić wiele atrakcji i to najlepiej nie biorąc kredytu? Można skorzystać z porad - blogów, filmów i zdjęć jest w internecie mnóstwo. Małe dzieci ciągle się uczą czegoś nowego, a dom pełen rożnych sprzętów to istny raj: perkusja z garnka lub pokrywek, przesypywanie do misek makaronu, skarpetkowy teatrzyk, tor przeszkód z krzeseł, pudełek i koniecznie namiot z koców i krzeseł. I co można, róbmy wspólnie – gotowanie, sprzątanie, czy na przykład kompletowanie skarpetek po praniu jest dla malucha świetną zabawą – radzi Izabela Ślązok.

Członkowie stowarzyszenia przekonują, że w rodzinie ważne jest nie tylko spędzanie czasu z dziećmi, ich wychowywanie, nauka. Rodzice muszą także zadbać o relacje między sobą, nie zapomnieć o sobie nawzajem. – Dobrze, jeśli dzieci od czasu do czasu możemy zostawić z dziadkami. Wykorzystujemy ten czas na bycie tylko we dwoje: kino, kolacja, spacer. Warto jest razem świętować rocznicę ślubu, zaręczyn. Rodzice muszą mieć trochę czasu tylko dla siebie. Jeśli ktoś nie może liczyć na wsparcie dziadków, to niech małżonkowie wybiorą jeden dzień w tygodniu, w którym, gdy dzieci już śpią, oni robią wspólnie coś, co sprawia im frajdę – zwraca uwagę nasza rozmówczyni.

Agnieszka Reczkinkomentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.