•  Wizualizacja os. Wieczorka po termomodernizacji
     Wizualizacja os. Wieczorka po termomodernizacji Fot. Archiwum UM
05.07.2018

Piekary dobrze współpracują z funduszem

Termomodernizacja osiedla Wieczorka to jedna z największych inwestycji w Piekarach Śląskich. Jest dofinansowywana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Ale nie tylko ona.

Dofinansowanie na inwestycję wartą kilkadziesiąt milionów złotych pozyskał Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich. Chodzi o 82 bloki na osiedlu Wieczorka. Część już została podłączona do sieci cieplnej. Wcześniej były ogrzewane piecami węglowymi. W planach jest też ocieplenie i nowe elewacje.

"Tak ogromna inwestycja jest nie tylko powodem do dumy, ale też dużym zobowiązaniem dla ZGM. Bez tych funduszy Piekary Śląskie nie byłyby w stanie wyremontować tylu budynków w tak krótkim czasie, nawet zaciągając komercyjne pożyczki" - czytamy na stronie zakładu. Z kolei zastępca prezydenta miasta Krzysztof Turzański nie raz podkreślał, że to kompleksowa inwestycja i jej realizacja przyniesie odczuwalny efekt ekologiczny.

– Koniec z nieszczelnymi kominami i oknami, ryzykiem zaczadzenia, wilgocią czy sypiącymi się tynkami. W ciągu czterech lat osiedle całkowicie się zmieni. Architekci wzorowali się na najlepszych rozwiązaniach krajowych i zagranicznych – przekonywała prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj pod koniec ubiegłego roku na konferencji prasowej poświęconej rewitalizacji osiedla.

Jednak inwestycja na os. Wieczorka to tylko jeden z przykładów dobrej współpracy piekarskiego samorządu z WFOŚ. Jak informuje Stanisław Jarząbek, naczelnik wydziału ochrony środowiska, rolnictwa i gospodarki odpadami w piekarskim magistracie na realizację zadań termomodernizacyjnych ze wsparciem funduszu w czasie ostatnich 14 lat pozyskano dofinansowanie w wysokości ponad 14,2 mln zł. Całkowity koszt wszystkich zadań wyniósł ponad 22 mln zł.

Obszarowy Program Likwidacji Niskiej Emisji na terenie Gminy Piekary Śląskie dla obiektów indywidualnych realizowany jest od 2004 roku. To propozycja skierowana do właścicieli domów jednorodzinnych. W ramach programu można uzyskać 60 proc. dofinansowania kosztów kwalifikowanych związanych z termomodernizacją budynku. Chodzi nie tylko o ocieplenie, ale i o wymianę starych, zanieczyszczających środowisko pieców, na te bardziej ekologiczne.

– W trakcie realizacji programu w latach 2004-2018 zainstalowano 686 kotłów węglowych retortowych, 174 kotły gazowe, 6 kotłów opalanych biomasą. Ponadto ocieplono 583 budynki jednorodzinne i zamontowano 363 kolektory słoneczne – informuje naczelnik Stanisław Jarząbek. Razem to w sumie 1812 zadań.

W ramach współpracy z WFOŚ przeprowadzono również termomodernizację w 8 obiektach użyteczności publicznej. Łączne dofinansowanie z funduszu wyniosło niespełna 6,5 mln zł, a całkowity koszt zadań to niecałe 14,5 mln zł.

Agnieszka Reczkin


Artykuł ukazał się w GWARKU 26/2018 z 03.07.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.