•  
      Skany Łukasza Ściebiorowskiego
13.10.2018

Piekary sprzed lat w kadrach fotoreporterów Gwarka

“Dawne Piekary Śląskie w kadrach Gwarka” - to tytuł wystawy, którą można oglądać na pl. Noblistów Śląskich w Piekarach Śląskich, u zbiegu ulic Bytomskiej i K. Miarki.

Pomysłodawcą wystawy jest piekarzanin Łukasz Ściebiorowski. Kilka lat temu razem ze zmarłym już społecznikiem Edwardem Przybyłkiem wyszukał w archiwum Gwarka oryginalne zdjęcia, głównie z lat 70. i 80.

– Część fotografii była zamieszczana na łamach tygodnika, ale inne, jako zdjęcia robocze z pewnością nigdy nie była prezentowane publicznie. Pamiętam moment ich wyszukiwania i emocje, jakie nam towarzyszyły, gdy trafialiśmy na prawdzie perełki, jak np. fotografie przedstawiające budowę osiedla Powstańców Śląskich, potocznie zwanego Manhattanem – mówi Łukasz Ściebiorowski.

Na wystawie można zobaczyć m.in. skany zdjęć do tekstów opisujących wspomniane powstawanie osiedli mieszkaniowych, pochody 1-majowe, czyny społeczne, wizyty gospodarskie, pielgrzymki czy procesje Bożego Ciała. – Z pewnością zdjęcia obudzą u wielu oglądających wspomnienia. Pozwalają przenieść się w czasie, gdy miasto intensywnie się rozbudowywało, a siłą napędową były dwie działające kopalnie: Julian i Andaluzja – dodaje pomysłodawca ekspozycji.

Agnieszka Reczkin


Artykuł ukazał się w GWARKU 41/2018 z 16.10.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.