•  Prace przy Pyskowickiej już trwają. Wszystko ma być gotowe do końca sierpnia 2017 r.
    Prace przy Pyskowickiej już trwają. Wszystko ma być gotowe do końca sierpnia 2017 r. Fot. Archiwum
31.07.2017

Pieniądze na remonty dla tarnogórskiego szpitala

Trwa remont budynku, w którym swoje biuro ma prezes tarnogórskiego szpitala powiatowego i administracja. O katastrofalnym stanie budynku pisaliśmy w ubiegłym roku. Na szczęście znalazły się pieniądze na powstrzymanie dewastacji obiektu.

Zalane ściany i sufity, wilgoć, grzyb, nieszczelne okna – w takich warunkach pracowano w biurach Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w budynku administracyjnym przy ul. Pyskowickiej 47-51. Ani powiatu, który jest właścicielem WSP, ani szpitala nie stać było na zmodernizowanie obiektu. Tym bardziej, że lista potrzeb lecznicy jest niezwykle długa.

Mimo wszystko udało się zdobyć pieniądze na poprawę sytuacji. Szpital wystąpił z wnioskiem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach o pieniądze na termomodernizację biurowca. Wniosek została przyjęty. Podpisana została umowa, dzięki której Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach jest termomodernizowany. .

Fundusz przyznał WSP ponad 400 tysięcy złotych pożyczki na modernizację wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania, docieplenie przegród budowlanych oraz wymianę okien i drzwi w budynku. Korzyść dla szpitala jest podwójna, bo dzięki remontowi uda się równie zmniejszyć roczne koszty ogrzewania obiektu. Szacuje się, że rachunek będzie mniejszy o około 27 tysięcy złotych (zapotrzebowanie na energię cieplną ma być mniejsze o minimum 346 GJ/a). Prace przy Pyskowickiej już trwają. Wszystko ma być gotowe do końca sierpnia 2017 r.

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia również podpisano umowę między szpitalem a funduszem na termomodernizację psychiatrii. Budynek był w fatalnym stanie, najpierw remontowano go na zewnątrz, potem w środku.

Na prace remontowe fundusz przyznał szpitalowi również nisko oprocentowaną pożyczkę (część może zostać umorzona) w wysokości 615 tysięcy złotych, na zmodernizowanie instalacji centralnego ogrzewania, docieplenie ścian, wymianę okien, drzwi z częściowym zamurowaniem części przeszklonych. Prace trwały do końca czerwca. Również mają przynieść oszczędności. Szacuje się, że dzięki modernizacji rachunki za ogrzewanie zmniejszą się o 82 tysiące złotych rocznie.

Oddział psychiatryczny ma status kliniki. Kształcą się w nim studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i prowadzona jest działalność naukowo-badawcza. Jego pracownicy mogą pochwalić się dużym dorobkiem naukowym w zakresie badań nad wpływem urbanizacji na zdrowie psychiczne, jak również badaniami nad zaburzeniami psychicznymi w chorobach somatycznych. Zajmują się także psychiatrią sądową.

(eka)

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


Artykuł ukazał się w GWARKU 30 z 01.08.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.