•  
      Archiwum Muzeum w Tarnowskich Górach
31.01.2019

Pierwsza msza po wyzwoleniu

Obchodzone 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego, nazywane też świętem Matki Bożej Gromnicznej, w 1945 roku przypadło w piątek. Tego dnia mieszkańcy Tarnowskich Gór, po kilkunastodniowej przerwie, znów mogli uczestniczyć we mszy świętej. W jej trakcie, oprócz liturgicznego języka łacińskiego, zabrzmiała polska mowa.

Msza święta była sprawowana w kościele filialnym św. Anny, gdyż kościół parafialny Świętych Apostołów Piotra i Pawła został poważnie uszkodzony w wyniku działań wojennych. Niektóre źródła podają, że spadły na niego cztery pociski artyleryjskie, a jeden trafił w pobliską plebanię. – Ja…


Artykuł ukazał się w GWARKU 5/2019 z 29.01.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.