•  Ruch Radzionków zremisował w Orzechu z liderem Górnikiem Polkowice 1:1. Na przerwę goście schodzili prowadząc 1:0, ale 7 minut przed końcem Andrzej Piecuch doprowadził do wyrównania.
     Ruch Radzionków zremisował w Orzechu z liderem Górnikiem Polkowice 1:1. Na przerwę goście schodzili prowadząc 1:0, ale 7 minut przed końcem Andrzej Piecuch doprowadził do wyrównania. Fot. Zygmunt Taul
21.10.2018

Piłkarski weekend: 20 i 21 października

Ruch Radzionków pokazał charakter i w sobotę zremisował z aktualnym liderem trzeciej grupy III ligi Górnikiem Polkowice 1:1. Gorzej poradził sobie Gwarek Tarnowskie Góry, który na wyjeździe uległ 0:1 KS Stilon Gorzów Wielkopolski.

Do przerwy na boisku w Orzechu prowadził faworyt rozgrywek zdobywając gola po uderzeniu z rzutu wolnego Macieja Bancewicza i fatalnej interwencji bramkarza Ruchu. Na szczęście dominacja piłkarzy z Polkowic osłabła po przerwie. Gol wyrównujący padł z rzutu karnego na 7 minut przed końcem meczu, a jego wykonawcą okazał się joker w talii trenera Ruchu, Andrzej Piecuch. W ostatnich minutach meczu ten sam zawodnik powinien zdobyć gola na wagę 3 punktów, niestety w dogodnej sytuacji fatalnie przestrzelił.

– Graliśmy dziś z liderem ligi, który w pełni potwierdził, że na to miano zasługuje. To zespół znakomicie poukładany taktycznie, świetnie operujący piłką. Wszyscy widzieli, że w pierwszej połowie byliśmy absolutnie zdominowani. Natomiast z tej dużej przewagi gości nie brały się groźne sytuacje pod naszą bramką i żal sposobu, w jaki straciliśmy gola. Dawid Stambuła wie, że popełnił błąd przy rzucie wolnym, ale po przerwie uratował nas w kilku sytuacjach i dlatego jestem zadowolony z jego występu. Mieliśmy co prawda piłkę meczową i jej nie wykorzystaliśmy, ale i tak jestem usatysfakcjonowany wynikiem, myślę, że jest sprawiedliwy, a na pewno Górnik nie zasługiwał dziś na porażkę. Andrzej Piecuch potwierdził, że jest prawdziwym jokerem, który od razu po wejściu zaczął nam stwarzać sytuacje. Chwała mu za to, że wziął na siebie odpowiedzialność przy rzucie karnym. Podobnie Patryk Wnuk, który zagrał dziś jako defensywny pomocnik bardzo dobry mecz. Sprawdziłem go na tej pozycji już przeciwko Gwarkowi w Pucharze Polski, gdzie spisał się świetnie. I trochę żałuję, że nie dałem mu szansy od początku, bo Michał Staszowski nie był w pełni gotowy do gry i musiał przez to przedwcześnie opuścić boisko. Niestety trenujemy w trudnych warunkach. Nie zagrał Dawid Krzemień, który w środę wpadł w dziurę i uszkodził sobie staw skokowy podczas treningu na bocznym boisku byłego stadionu – komentował trener Ruchu Kamil Rakoczy.

Pojedynek ze Stilonem to pierwszy mecz w tym sezonie, w którym Gwarek Tarnowskie Góry nie strzelił żadnej bramki. Przebieg spotkania nie zapowiadał klęski tarnogórzan. Byli stroną dominującą, ale kolejny raz zawiodła skuteczność. Gospodarze zwycięstwo zapewnili sobie w 58. min po bramce Sebastiana Jarosza.

Drama zalała Źródło

W okręgówce do udanych 12. kolejkę zaliczy Drama Zbrosławice i Orzeł Miedary. Drama aż 7:1 rozbiła mocne Źródło Kromołów. Bramki strzelili: Tadeusz Urbainczyk-2, Artur Koschny, Dominik Halama, Marian Kręgiel, Damian Cziba, Rafał Lewandowski. – Byliśmy drużyną lepszą od początku do końca, co potwierdza wynik. Do przerwy prowadziliśmy 3:0, potem strzeliliśmy kolejne 4 bramki. Agresywnością, walecznością i umiejętnościami piłkarskimi przeważaliśmy. Nieco obawialiśmy się tego meczu, bo Kromołów jest groźną drużyną, ale dziś groźniejsza była Drama – cieszył się trener Dariusz Dwojak.

Z kolei Orzeł Miedary wygrał 4:2 mecz wyjazdowy z solidną Siemianowiczanką Siemianowice Śląskie i zajął III miejsce w tabeli. Bramki zdobyli: Dawid Miszok-2, Aleksander Mużyłowski, Paweł Daszkiewicz. – To był trudny mecz, z mocnym fizycznie, a nawet brutalnym przeciwnikiem, ale daliśmy sobie radę. Wygraliśmy zasłużenie, bo byliśmy lepsi, ale początkowo przegrywaliśmy 0:1. Było co oglądać, bo każda z drużyn miała dużo sytuacji. Cieszę się bardzo, zwłaszcza, że to nasza pierwsza wygrana tutaj – podkreślał szkoleniowiec Miedar Adam Krzęciesa.

Zwycięstwo Nitronu

W bytomskiej A klasie zaskoczeniem były przegrane drużyn z czołówki z zespołami ze środka tabeli. Unia Strzybnica uległa na wyjeździe 0:2 Nitronowi Krupski Młyn. Bramki strzelili Jonasz Dubiel i Tomasz Karkocha. – Wynik może być sensacją, jeśli chodzi o tabelę, ale jeśli chodzi o boisko to nasze zwycięstwo jest jak najbardziej zasłużone. I w zasadzie powinno być wyższe, ale zawiodła trochę skuteczność. Strzybnica dopiero w ostatniej minucie miała jedną groźną sytuację i to w zasadzie było wszystko. Zagraliśmy bardzo dobrze pod kątem taktycznym i mieliśmy kilka co najmniej stuprocentowych okazji do strzelenia bramki. Ale też Strzybnica postawiła wysokie wymagania. To był wyrównany mecz, ale to my stwarzaliśmy groźniejsze sytuacje – komentował trener Nitronu Krzysztof Lipka.

Orzeł Biały Brzeziny Śl. uległ u siebie 1:2 Unii Świerklaniec. Bramki dla gości zdobyli: Maciej Klimaj, Marcin Stec, a dla gospodarzy – Sebastian Czech. – Bardzo dobry mecz w wydaniu obu zespołów, ciekawy dla kibiców, bo każda drużyna miały swoje okazje, ale to my mieliśmy ich więcej. Do przerwy prowadziliśmy 2:0, potem mieliśmy jeszcze kilka sytuacji, ale ich nie wykorzystaliśmy. Orzeł strzelił na 1:2 i takim wynikiem się skończyło – podsumował trener Świerklańca Ireneusz Domagała.

Mocno w tabeli pierwszego miejsca trzyma się Olimpia Boruszowice, która bez problemu pokonała ostatnią w tabeli Andaluzję Brzozowice-Kamnień 3:0 po strzałach: Roberta Srebro-2 i Adama Wałka. Rozkręca się LKS Żyglin, który wygrał u siebie w sobotę 4:2 z KS Piekary Śl. Bramki dla gospodarzy zdobyli: Cezary Wszelaki-2, Dawid Kańtoch, Piotr Bryła. – Mieliśmy zdecydowaną przewagę w tym meczu. To goście pierwsi strzelili bramkę, po naszym błędzie w kryciu z rzutu rożnego. Dosłownie minutę później wyrównaliśmy, a jeszcze przed przerwą zdobyliśmy bramkę na 2:1. Druga połowa to już nasza dominacja na boisku. Wprowadziliśmy zmiany, daliśmy szansę zmiennikom i trochę rozluźnienia spowodowało, że w końcówce straciliśmy bramkę na 4:2, ale myślę, że Piekary nie obrażą się za stwierdzenie, że byliśmy lepsi – mówił działacz Marek Barczyk z LKS Żyglin.

Ciekawie było w Stolarzowicach, gdzie padło aż 9 bramek w pojedynku Tempa z Orkanem Dąbrówka Wlk. Pierwsza połowa zakończyła się remisem 2:2. W 75. min Orkan prowadził już 4:3, ale gospodarze wyrównali, a w doliczonym czasie gry Jakub Jaskóła zdobył decydującą o wygranej bytomian bramkę i mecz zakończył się ich zwycięstwem 5:4. Oprócz niego na listę strzelców wpisali się: Grzegorz Szołtysik-2, Denis Deptała-2. W przypadku piekarzan bohaterem spotkania był Rafał Bednarski, który 4 razy wpakował piłkę do bramki Tempa.

W bytomskiej B klasie 9 bramek padło w Połomi, gdzie miejscowa Iskra podejmowała Polonię II Bytom. Gospodarze na przerwę schodzili z imponującą przewagą 4:0. W drugiej połowie nieco stracili czujność i dali sobie wbić trzy gole, ale i tak spotkanie zakończyło się zwycięstwem Iskry 6:3. Na listę strzelców wpisali się: Sebastian Wójcik-3, Marcin Okrzesik-2 i Łukasz Dłubała.

Alicja Jurasz, wsp. Wojciech Łyskowski

Gwiazdy kolejki
III liga: Andrzej Piecuch (Ruch)
V klasa: Dawid Miszok (Miedary)
A klasa: Jonasz Dubiel i Tomasz Karkocha (Nitron), Rafał Bednarski (Orkan)
B klasa: Sebastian Wójcik, Marcin Okrzesik (Połomia), Przemysław Puchała (Nowe Chechło), Rafał Zientek (Nakło Śl.)

Drużyna kolejki
DRAMA Zbrosławice: Kucharski – Wujek, Stolarczyk, Lewandowski, Borowiec, Kulesza (Balytskyy), Jakubowski, Koschny (Paszek), Halama (Gałęziok), Lindner, Cziba (Urbainczyk). Trener: D. Dwojak.

III liga, grupa III, 12. kolejka: Stilon Gorzów Wlk. – Gwarek 1:0, Ruch – Polkowice 1:1. W tabeli: 1. Polkowice (28 pkt.),..5. Gwarek (20),...11. Ruch (15).

V liga, grupa IV: Odra - Silesia 2:3, Łagisza – Zagłębie II 0:0, Jaworzno – Wojkowice 0:2, Łazy – Orzech 1:4, Siemianowice – Miedary 2:4, Rogoźnik – Górnik 2:1, Drama – Kromołów 7:1, Błędów – Niwka 3:2.

16. Górnik 12 6 19-43

Częstochowa, 13. kolejka: Panki – Kalety 3:1. W tabeli: 1. Kłobuck (39),...11. Kalety (16).

Klasa A. Bytom: Andaluzja – Olimpia 0:3, Żyglin – Piekary Śl. 4:2, Sokół Z. – Rozbark 2:1, Lasowice – Odra II 1:1, Nitron – Strzybnica 2:0, K. Góra – S. Góra 2:1, Tempo – Orkan 5:4, Brzeziny Śl. – Świerklaniec 1:2.

16. Andaluzja 11 1 7-41

Lubliniec, 10. kolejka: Hadra – Tworóg 2:7. W tabeli: 1. Boronów (25),...13. Tworóg (3).

Klasa B. Bytom: S. Tarnowice – Wieszowa 2:2, Nakło Śl. – Nikpol 4:0, Koty – K. Góra II mecz się nie odbył, Górniki – Bobrowniki 4:0, Strzybnica II – Zendek 3:5, Górnik II – Nadzieja 2:1, Połomia – Polonia II 6:3, N. Chechło – Zgoda 1:0.

16. Górnik II 11 4 21-43

Zabrze, 10. kolejka: Kamieniec – Wilcza II 1:1, Pilchowice – Ziemięcice 2:2. W tabeli: 1. Paniówki (23),..7. Ziemięcice (14),..9. Kamieniec (13).

Klasa C. Zabrze, 9 kolejka. Paczyna – Łubie 5:2. W tabeli: 1. Bycina (22),..7. Łubie (10).