•  W bytomskiej A-klasie Iskra Lasowice zmierzyła się u siebie z Sokołem Zbrosławice.
     W bytomskiej A-klasie Iskra Lasowice zmierzyła się u siebie z Sokołem Zbrosławice. Fot. Alicja Jurasz
24.03.2019

Piłkarski weekend: 23 i 24 marca

To miało być piłkarskie święto, a skończyło się na rozgoryczeniu i niesmaku. 23 marca Gwarek Tarnowskie Góry podejmował lidera trzeciej grupy III ligi, Górnika Polkowice. Wydawało się już, że tarnogórzanie wygrają spotkanie 3:2, ale w doliczonym czasie gry sędzia podyktował kontrowersyjny rzut karny. Polkowice okazję wykorzystały, a mecz zakończył się remisem 3:3.

– Chcę podkreślić wyraźnie, że Gwarek pokonał Górnika Polkowice. W szatni pogratulowałem zawodnikom zwycięstwa. Niestety, jesteśmy jeszcze za słabi, żeby walczyć z decyzjami sędziów. Sędzia zabrał nam niesprawiedliwie punkty i podciął zespołowi skrzydła. Dziś różnica do Polkowic to wciąż 13 pkt., a mogło być 10 – mówił trener Gwarka Krzysztof Górecko. Pojedynek z liderem nie zaczął się zbyt fortunnie dla gospodarzy, bo już w 8. min stracili bramkę. Szybko odwrócili niekorzystny wynik na własną korzyść, po karnym Sławomira Pacha i bramce Dawida Jarki. W 52. min Jakub Dyląg posłał piłkę do pustej bramki przeciwników i było już 3:1. W 64. min Polkowice wykorzystały rzut karny, ale Gwarek utrzymywał przewagę. Niestety, w 95. min sędzia podyktował rzut karny – faulu na Macieju Bancewiczu miał dopuścić się Dyląg. W internecie można znaleźć nagranie z tej sytuacji. Decyzja arbitra oburzyła kibiców i zawodników, ale Polkowice wykorzystały karnego i mecz zakończył się remisem. – Pokazałem nagranie sędziemu i powiedziałem mu, że jeśli uważa się za uczciwego człowieka powinien przynajmniej wejść do naszej szatni i przeprosić zawodników za to, że zabrał nam punkty. Mam nadzieję, że nie pomylił się specjalnie. Polkowice to bez dwóch zdań najlepszy zespół w lidze i jestem w stanie się założyć, że w podstawowej jedenastce są w stanie wygrać nie III, a II ligę. U nas zagrali w osłabionym składzie, co udało nam się wykorzystać. Nie mam do nich żadnych pretensji o wynik – mówił trener Gwarka.

Ruch Radzionków przegrał 0:2 na wyjeździe z MKS Kluczbork, tracąc obie bramki w końcówce meczu. Najpierw w 79. min Dawida Stambułę pokonał Jantos, a cztery minuty później rzut karny pewnie wykorzystał Szepeta. Ruch kończył mecz w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Amine Boudguiga. – Przyjechaliśmy do Kluczborka z określonym planem. Gra niską obroną do 79. min się sprawdzała. Ale naszym celem było także wyprowadzanie kontr, co zupełnie nam nie wychodziło. Tym bardziej, że było naprawdę bardzo dużo przejętych przez nas piłek w środku pola. Nie umieliśmy tego przełożyć na jakiekolwiek zagrożenie, nie biegaliśmy do tych kontr, nie wykorzystywaliśmy wolnych przestrzeni, za długo trzymaliśmy piłkę przy nodze. Rywal cierpliwie czekał na okazje, grał swoje, a gdy strzelił pierwszą bramkę było już po meczu. Mamy swoje problemy kadrowe, co dzisiaj było widać. Zaczynaliśmy rundę z dwoma napastnikami: Amine i Wojsykiem, a na mecz ze Stilonem nie będę miał ani jednego z nich. Za kartki wypada nam także kapitan Trzcionka. Będzie trzeba to jakoś poukładać, bo jeśli chcemy się utrzymać w lidze, musimy koniecznie za tydzień przed własną publicznością zacząć punktować – podsumował trener Kamil Rakoczy.

Orzeł i Odra

Orzeł Miedary zrekompensował sobie nieudane rozpoczęcie rundy wiosennej i w sobotę 6:2 rozbił solidne Źródło Kromołów. Mecz mógł skończyć się już po pierwszej połowie, bo goście z Miedar prowadzili 5:1. – Od początku kontrolowaliśmy grę. Pierwsza akcja przełożyła się na bramkę - Krzysztof Wojdat, junior, którego mamy z Gwarka, fajnie wykorzystał sytuację. Boisko Źródła jest specyficzne, źle się tam gra i dobrze, że wykorzystywaliśmy wszystkie okazje, a gospodarzom nie do końca się to udawało. Cieszę się, że to my jesteśmy górą i po pierwszym nieudanym meczu udało nam się wygrać. To dla nas bardzo ważne – mówił trener Miedar Adam Krzęciesa. Bramki strzelili: Krzysztof Wojdat, Karol Kajda, Paweł Daszkiewicz-2, Mateusz Bujak, Sebastian Foszmańczyk.

Powody do dumy ma także Drama Zbrosławice, która poradziła sobie z trudnym przeciwnikiem – młodą drużyną rezerw Zagłębia Sosnowiec i wygrała 3:1. – To był ciężki mecz ze świetnie wyszkoloną i wybieganą młodzieżą W pierwszej połowie mieliśmy sytuację sam na sam z bramkarzem Zagłębia II, ale jej nie wykorzystaliśmy. Za to oni strzelili bramkę i prowadzili 1:0. W drugiej połowie wprowadziłem trzy zmiany i udało nam się wyrównać, potem wykorzystać rzut karny, a trzecią bramkę strzelił główką Tadeusz Urbainczyk. To był bardzo trudny mecz, ale cała drużyna zdała kolejny egzamin – komentował szkoleniowiec Dramy Dariusz Dwojak. Bramki zdobyli: Marcin Wujek, Wojciech Gałęziok, T. Urbainczyk.

7 bramek padło na boisko w Bobrownikach Śl., gdzie w powiatowych derbach Górnik podejmował Odrę Miasteczko Śl. Goście po pierwszej połowie prowadzili 3:1. W drugiej Górnik zagrał agresywniej i zaczął nadrabiać straty. Ale mecz zakończył się wygraną Odry 4:3. – Na pewno piłkarską jakość było widać u Odry. Gdybyśmy cały mecz zagrali tak, jak II połowę, wynik byłby dla nas korzystniejszy – komentował trener gospodarzy Łukasz Suder. Bramki dla Górnika zdobyli: Szymon Gawlinski-2, Dariusz Kosak.

Mocni liderzy A-klasy

W doskonałym stylu rozpoczął rundę wiosenną lider bytomskiej A-klasy, czyli Czarni Kozłowa Góra. W piekarskich derbach rozbili zamykającą tabelę Andaluzję Brzozowice-Kamień 5:0. Bohaterem meczu był Artur Dramski, którego hat-trick w cztery minuty dał Czarnym trzybramkową przewagę już w pierwszej połowie. Reszta była już formalnością – po przerwie Sebastian Gawlyta dołożył dwa gole i wygrana Kozłowej Góry stała się faktem.

Wicelider z Boruszowic w sobotę pokonał na własnym boisku Czarnych Sucha Góra 2:0 po strzałach Krzysztofa Gruszczyńskiego. – Sucha Góra zawsze jest trudnym przeciwnikiem, walczyli dzielnie, ale to  byliśmy lepsi o dwa stałe fragmenty – zaznaczał Robert Mizerski z Olimpii.

Nitron Krupski Młyn podzielił się punktami z LKS Żyglin. Żadne bramki w pojedynku nie padły, a Żyglin kończył mecz w 10-ciu po czerwonej kartce dla jednego z zawodników. –– To było wyrównane spotkanie. Jedna i druga drużyna chciała przetestować jak się gra na zielonej murawie po dłuższej przerwie, więc było widać pewną niedokładność – komentował Marek Barczyk, sekretarz LKS Żyglin.

Wśród kandydatów do awansu jest Unia Świerklaniec, która 5:1 pokonała Odrę II Miasteczko Śl. Do przerwy prowadziła 2:0, potem dołożyła jeszcze trzy bramki, a Odra II odpowiedziała jednym golem. Na listę strzelców wpisali się: Zbigniew Jarka-2, Marcin Stec, Damian Dylong, Artur Stawiarz. – Mieliśmy przewagę i wygraliśmy zasłużenie – mówił trener Unii Ireneusz Domagała.

Alicja Jurasz, wsp. Wojciech Łyskowski

Drużyna kolejki

Orzeł MIEDARY: Masina – Poloczek, Kaczmarek, Grzyb (Kocot), D. Szkliniarz, P. Daszkiewicz (M. Szkliniarz), D. Daszkiewicz, Foszmańczyk (Prymka), Kajda, Bujak (Jaworek), Wojdat. Trener: A. Krzęciesa.

Gwiazdy kolejki

III liga. Gwarek Tarnowskie Góry (cała drużyna).

V liga. Krzysztof Wojdat, Paweł Daszkiewicz (Miedary).

A klasa. Artur Dramski i Sebastian Gawlyta (Kozłowa Góra), Krzysztof Gruszczyński (Olimpia), Łukasz Szołtysik (Lasowice).

Wyniki:

III liga, grupa III, 20. kolejka: Gwarek – Polkowice 3:3, Kluczbork – Ruch 2:0. W tabeli: 1. Polkowice (47 pkt.), 2. Lubin II (43), 3. Ślęza (35), 4. Gwarek (34)...13. Ruch (23).

V liga, grupa IV: Górnik – Odra 3:4, Kromołów – Miedary 2:6, Niwka – Orzech 4:0, Błędów – Wojkowice 2:2, Drama – Zagłębie II 3:1, Rogoźnik – Silesia 3:0, Siemianowice – Łagisza 6:1, Łazy – Jaworzno 0:8.

16. Górnik 17 10 30-63

Częstochowa, 20. kolejka: Kiedrzyn – Kalety 0:0. W tabeli: 1. Kłobuck (58),..10. Kalety (25).

Klasa A. Bytom: Olimpia – S. Góra 2:0, Orkan – Strzybnica 1:2, Świerklaniec – Odra II 5:1, Brzeziny Śl. – Rozbark 0:0, Tempo – Piekary Śl. 5:1, K. Góra – Andaluzja 5:0, Nitron – Żyglin 0:0, Lasowice – Sokół 1:0.

16. Andaluzja 16 1 10-59

Klasa B. Bytom: Wieszowa – Nadzieja 1:1, Polonia II – Zendek 0:3 (walkower, Polonia II wycofała się z rozgrywek po rundzie jesiennej), Zgoda – Bobrowniki 1:1, N. Chechło – K. Góra II 3:1, Połomia – Nikpol 3:0, Górnik II – S.Tarnowice mecz przeniesiony na 22.05, Unia II – Nakło Śl. 1:2, Rodło – Koty 1:2.

16. Polonia II 16 30 64-36

Zabrze, 14. kolejka: Walka – Kamieniec 4:1, Pawłów – Ziemięcice 1:0. W tabeli: 1. Paniówki (33),..6. Kamieniec (20),..11. Ziemięcice (14).